Problemy ze spłatą kredytu: jak ich uniknąć?
2012-11-26 10:31
Problemy ze spłatą kredytu © markcarper - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gdy spłata kredytu staje się problemem
Każdy może mieć problem z kredytemTrudności ze spłatą zaciągniętego zobowiązania mogą dopaść każdego. Jak wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej i ostatniego Raportu InfoDług, łączna kwota zaległych płatności Polaków we wrześniu 2012 roku wynosiła ponad 37 miliardów złotych. Ten sam raport pokazuje, że prawie 6% Polaków nie reguluje swoich zobowiązań terminowo. Średnie, zaległe zadłużenie statystycznego dłużnika wobec banków, firm pożyczkowych, telekomunikacyjnych oraz firm dostarczających usługi masowe wynosi ponad 16 000 złotych. Jak pokazują dane, największa liczba dłużników, to osoby, które mają problem z regulowaniem comiesięcznych opłat związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz takie, które zaciągnęły niewielkie kredyty konsumpcyjne. Natomiast wśród solidnych dłużników można wymienić te osoby, które kupiły mieszkanie lub dom finansowane kredytem hipotecznym.
- Kredyt hipoteczny jest dużym zobowiązaniem finansowym wobec banku i w większości decydują się na niego osoby, które na to rzeczywiście stać. Nie jest to kredyt zaciągany pod wpływem impulsu, a świadoma, przemyślana i dobrze policzona decyzja finansowa. W dodatku zabezpieczeniem tego kredytu jest nieruchomość, w której najczęściej mieszka kredytobiorca. Te dwa czynniki wpływają na to, że kredyty hipoteczne są w większości terminowo i solidnie spłacane. Jeśli dłużnik ma problemy, to najczęściej wynikają one naprawdę z trudnej i nieprzewidzianej sytuacji – tłumaczy Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus.
fot. markcarper - Fotolia.com
Problemy ze spłatą kredytu
Kłopotów można uniknąć
Pierwsza zasada, którą powinien kierować się każdy kredytobiorca, to nie chowanie głowy w piasek w przypadku wystąpienia problemów z regulowaniem comiesięcznych rat. Z bankiem można i trzeba rozmawiać. Oczywiście nie mamy co liczyć, że ten anuluje nam zadłużenie, kiedy pozna historię naszych problemów, ale możemy negocjować warunki umowy.
- W sytuacji, gdy pojawią się problemy ze spłatą najgorszym rozwiązaniem jest niezapłacenie raty bez powiadamiania banku, bez próby poszukiwania możliwego rozwiązania. Niezapłaconą kwotę i tak będziemy musieli uregulować, dodatkowo powiększoną o odsetki karne. Nieterminowe regulowanie zobowiązań znajduje także swoje odzwierciedlenie we wpisach w raporcie Biura Informacji Kredytowej. Oznacza to negatywne konsekwencje także w przyszłości, bowiem nierzetelnemu klientowi banki nie udzielą później już żadnego kredytu – przestrzega Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)