eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBoJ skupuje bez limitu, ale dopiero od 2014 roku

BoJ skupuje bez limitu, ale dopiero od 2014 roku

2013-01-22 14:44

BoJ skupuje bez limitu, ale dopiero od 2014 roku

USD/JPY © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień przebiegał zdecydowanie spokojnie z uwagi na święto w USA (dzień Martina Luthera Kinga) oraz oczekiwanie na decyzję Banku Japonii. EUR/USD handlowany był w przedziale zaledwie 30 pipsów, a giełdy zakończyły sesje minimalnie nad kreską przy niewielkich obrotach. Z ważniejszych danych makro, jedynie Kanada publikowała miesięczną sprzedaż hurtową, która wzrosła 0.7% (oczekiwano wzrostu 0.5%).

Przeczytaj także: Kurs EUR/JPY najwyżej od półtora roku

Rynki wyszły z marazmu dopiero nad ranem czasu polskiego, kiedy BoJ ogłosił swoją decyzję. Przede wszystkim, podniesiono cel inflacyjny do 2% (z 1%), co oznacza, że Bank Centralny zobowiązuje się stosować odpowiednią politykę (czytaj luzowanie ilościowe), aby taki cel osiągnąć. Ku rozczarowaniu inwestorów, Japończycy zobowiązali się do skupu nielimitowanego dopiero od stycznia 2014 roku. Wydaje się, że zdecydowane i przede wszystkim bieżące działania są potrzebne i były oczekiwane przez rynki, stąd długa, czarna świeca na godzinowym wykresie USDJPY. Jak wspominaliśmy już wczoraj, kadencja szefa Banku Japonii (Shirakawy) kończy się w kwietniu, a Premier Abe zapowiedział już, że będzie szukał następcy zdolnego do odważnych i zdecydowanych działań. Być może, Pan Shirakawa nie wprowadził w życie pełnego planu Premiera, aby pozostawić złudzenie o niezależności Banku Centralnego. Dopiero za kilka lat okaże się, czy plan Abe’go zdoła wyciągnął japońską gospodarkę z obecnych problemów. Gdyby tak się nie stało, odchodzący ze stanowiska szef BoJ będzie mógł zawsze powiedzieć, że nie brał w tym udziału. Nie wykluczone zatem, że gdy tylko nowy szef obejmie stanowisko, Bank Centralny zdecyduje się na skup nielimitowany jeszcze przed rokiem 2014.

W dniu dzisiejszym kolejny raz odbywa się spotkanie Eurogrupy, zatem można spodziewać się wypowiedzi mających chwilowy wpływ na EURUSD. O 11:00 poznamy odczyt wskaźnika Instytutu ZEW dla Niemiec, gdzie oczekiwana jest poprawa nastrojów (prognoza na poziomie 12 pkt., poprzedni odczyt 6.9 pkt, natomiast wszystkie odczyty od czerwca 2012 do listopada 2012 były pod kreską).

fot. mat. prasowe

USD/JPY

USD/JPY, interwał godzinny


O 14:30 Kanada publikuje dane o sprzedaży detalicznej (oczekiwany brak zmiany m/m), które prawdopodobnie będą lepsze od oczekiwań, biorąc pod uwagę wczorajsze dane o sprzedaży hurtowej. O godz. 16:00 poznamy liczbę sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA. O 19:00 przemawia we Frankfurcie Pan Draghi i choć nie jest to wystąpienie ściśle związane z Bankiem Centralnym, to rynki na pewno będą uważnie słuchać szefa EBC w celu odczytania wskazówek odnośnie dalszego prowadzenie polityki monetarnej.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


US30 z szansą na przebicie 5 letnich szczytów

fot. mat. prasowe

US30

US30, interwał dzienny


US30 odzwierciedlający ceny nowojorskiego indeksu Dow Jones Industrial Average przebił nieznacznie szczyty z września i października ubiegłego roku, osiągając poziom 13665, nie obserwowany na wykresie od 5 lat. Od początku tego roku wzrosty na amerykańskich giełdach, napędzały: ogłoszenie porozumienia w sprawie tymczasowego rozwiązania klifu fiskalnego oraz szczególnie w ostatnim tygodniu publikacje lepszych niż oczekiwania wyników finansowych przez spółki z amerykańskich giełd. Teraz jednak wykres dotarł do ważnego oporu, który w zeszłym roku powstrzymał wzrosty i spowodował trwającą półtora miesiąca korektę, wartości ponad 1 000 punktów. Jeśli notowania indeksu i tym razem nie zdołają pokonać wymienionej linii oporu, możemy mieć do czynienia z większą przeceną z przystankiem przy dolnym ograniczeniu kanału wzrostowego, w którym wykres poruszał się od połowy listopada 2012 r. Kolejne wsparcie wykres napotkać powinien przy 23.6 proc. zniesieniu Fibo, w okolicach poziomu 13 400.

Po wczorajszym święcie w Stanach Zjednoczonych, dzisiaj powinniśmy mieć do czynienia z większą dynamiką na rynkach kapitałowych. Z ważniejszych danych w kalendarium makro na dzisiaj o 16:00 odczyt sprzedaż domów na rynku wtórnym w grudniu. Kolejne ważne dane dopiero we czwartek, kiedy opublikowane zostaną wstępne dane na temat poziomu indeksu PMI dla przemysłu w styczniu oraz cotygodniowe dane o liczbie wniosków dla bezrobotnych. W najbliższych tygodniach na rynki mogą powrócić także niepokoje związane z dalszymi ustaleniami w sprawie ograniczenia wydatków z budżetu federalnego USA, co przełoży się na zwiększoną zmienność. Według ostatnich doniesień, w najbliższą środę Izba Reprezentantów, może jednak przegłosować zawieszenie na kilka miesięcy obowiązującego limitu zadłużenia.

Dysparytet stóp procentowych wspiera Dolara Australijskiego

fot. mat. prasowe

AUD/CAD

AUD/CAD, interwał dzienny


Para AUDCAD od końca ubiegłego roku porusza się w wąskim kanale wzrostowym. W połowie stycznia Dolar Australijski z powodzeniem przełamał linię trendu spadkowego, wyznaczoną przez szczyty z lutego, sierpnia, listopada i grudnia 2012 r. Obecnie wykres znajduje się w pobliżu poziomów szczytu z połowy listopada ubiegłego roku i może napotkać tymczasowy opór. W krótkim horyzoncie spodziewać się możemy tymczasowego powrotu AUDCAD do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Potem jednak kurs może ponownie zaatakować 4-miesięczne szczyty. Przełamanie poziomu oporu w ciągu najbliższych dni powinno dodać impetu w umocnieniu Dola Australijskiego wobec Dolara Kanadyjskiego.

Warto jednak pamiętać, że przed nami seria danych makroekonomicznych z gospodarek Australii i Kanady, które mogą w średnim horyzoncie zdeterminować kierunek ruchu na parze AUDCAD. Dzisiaj poznamy dane z kanadyjskiej gospodarki odnośnie wyników sprzedaży detalicznej w listopadzie ubiegłego roku, zaś jutro w nocy ważne dane z Australii o Inflacji CPI w IV kw. Analogiczne dane o Inflacji CPI w grudniu w Kanadzie opublikowane zostaną w piątek. We środę o 15:00 poznamy także decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie stóp na niezmienionym od września 2010 r. poziomie 1 proc. Decyzja Australijskiego RBA ws. stóp zapadnie natomiast na początku lutego. Istotny wpływ na kwotowania pary AUDCAD mogą mieć także czwartkowe dane na temat Indeksu PMI dla przemysłu w Chinach, które są najważniejszym partnerem handlowym Australii.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: BoJ zdecydował o podwyższeniu do 2% z 1 % celu inflacyjnego oraz ogłosił nielimitowany skup aktywów, stopy procentowe pozostawione bez zmian.
  • Strefa Euro: Jeroen Dijsselbloem - holenderski minister finansów zastąpi Jean-Claude Junckera na stanowisku szefa Eurogrupy
  • USA: Izba Reprezentantów może zadecydować w najbliższą środę o zawieszeniu na parę miesięcy obowiązywania limitu zadłużenia rządu


Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 11:00 Niemcy: Indeks instytutu ZEW (styczeń), prognoza 12, poprzednio 6
CAD 14:30 Wyniki sprzedaży detalicznej (listopad), prognoza 0.1%, poprzednio 0.5%
USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym (grudzień), prognoza 5.1 mln, poprzednio 5.04%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: