Ożywienie w chińskiej gospodarce trwa
2013-01-24 13:48
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Korekcyjne nastroje na rynkach finansowych
Publikacja ta kontrastuje z danymi jakie napłynęły z Niemiec, gdzie wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do 48,8pkt. z 46pkt., natomiast indeks PMI dla usług drugi miesiąc z rzędu utrzymał się powyżej bariery 50pkt. wzrastając do 55,3pkt. z 52pkt. Niemiecki sektor usługowy po raz kolejny potwierdził, że radzi sobie lepiej niż sektor przemysłowy. Cieszy wyhamowanie tempa spadku aktywności w przemyśle Niemiec. Dane te dobrze komponują się z ostatnim bardzo dobrym odczytem indeksu nastrojów gospodarczych ZEW , który wzrósł w styczniu aż do poziomu 31,5pkt. i nastrajają pozytywnie przed jutrzejszym wskazaniem indeksu instytutu Ifo. Wskaźniki aktywności ze strefy euro również sprawiły miłą niespodziankę i zanotowały w styczniu wzrost powyżej oczekiwań gospodarczych. Generalnie lepsze publikacje z Europy przyczyniły się do wzrostu wartości europejskiej waluty. EURUSD powrócił powyżej poziomu cenowego 1,33. Techniczny obraz rynku sprzyja podjęciu ponownej próby testu strefy oporu 1,3380-1,34. Notowania EURUSD dodatkowo wsparło przegłosowanie wczoraj inicjatywy Republikanów dotyczącej czasowego podniesienia limitu zadłużenia w USA.Waluta japońska powróciła do trendu spadkowego. Jenowi mogły zaszkodzić dzisiejsze słowa Yasutoshi Nishimury, który powiedział, że kurs USD/JPY na poziomie 100,00 nie jest problematyczny i dopiero poziom 110/120 jenów za dolara przyczyniłby się do wzrostu kosztów importu. USDJPY ponownie handlowany jest powyżej poziomu 89,00, co z technicznego punktu widzenia może być impulsem do ponownego testu poziomu 90 JPY za USD. Co więcej, z Japonii napłynęły dziś w nocy kiepskie dane na temat bilansu handlowego. W grudniu deficyt handlowy wyniósł 641,5 mld jenów, podczas gdy prognozy mówiły o deficycie na poziomie 534 mld JPY. Przyczynił się do tego spadek eksportu o 5,8% w skali roku (głównie do Europy i Chin) oraz wzrost importu o 1,9% rok do roku.
Warto zwrócić uwagę na sytuację na rynku krajowym. Dzisiaj polska waluta znajduję się znów pod presją sprzedających po publikacji kiepskich danych na temat sprzedaży detalicznej, która spadła w grudniu o 2,5% w skali roku wobec wzrostu o 2,4% w listopadzie. Co prawda stopa bezrobocia zwiększyła się do 13,4% z 12,9% w poprzednim miesiącu , ale był to poziom oczekiwany przez analityków.
Najważniejsze wiadomosci
- FR: Indeks zaufania biznesu spadł w styczniu do poziomu 86pkt.
- UK: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w grudniu spadła o 12,1tys.
- UK: Stopa bezrobocia spadła w listopadzie do poziomu 7,7% wobec oczekiwanej stabilizacji na poziomie 7,8%.
- CA: Decyzj. Banku Kanady główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 1,0%.
- E-Z: Indeks zaufania konsumentów w styczniu wzrósł do -23,9pkt. z -26,3pkt. po korekcie w poprzednim miesiącu.
- Chiny: Według wstępnych danych indeks PMI dla sektora przemysłowego liczony przez Markit wzrósł w styczniu do 51,9pkt. z 51,5pkt.
- E-Z: MFW obniżył prognozy globalnego wzrostu gospodarczego w 2013 roku do 3,5% z 3,6% oczekiwanych w pa.dzierniku zeszłego roku.
- PL: Zdaniem Hausnera z RPP w Polsce mamy do czynienia ze spowolnieniem, które będzie głębsze i dłuższe od tego z 2009 roku.
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)