Czy RPP zaskoczy?
2013-02-06 13:27
EUR/PLN © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ten tydzień należy do banków centralnych
Obniżka o 0,25% jest już w cenach, więc nie przełożyłoby się to silnie na notowania naszej krajowej waluty. RPP może zdecydować się również na bardziej agresywne cięcie stóp np. o 50pb, co wpłynęłoby negatywnie na PLN. Taki scenariusz wydaje się jednak mniej prawdopodobny w sytuacji, kiedy Marek Belka podczas ostatniej konferencji sygnalizował zakończenie cyklu luzowania polityki pieniężnej. Z tego względu większym zainteresowaniem może cieszyć się sam komunikat po decyzji i konferencja prasowa szefa NBP, podczas której uczestnicy rynku będą starali się doszukiwać wskazówek co do dalszych działań Rady w najbliższych miesiącach. W oczekiwaniu na decyzje notowania złotego pozostają stabilne.Warto zwrócić uwagę na wyraźne osłabienie waluty japońskiej w dniu wczorajszym. Silna deprecjacja jena była spowodowana rezygnacją prezesa Banku Japonii ze swojego stanowiska na kilka tygodni przed końcem kadencji. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Shirakawę na stanowisku prezesa zastąpi najprawdopodobniej osoba opowiadająca się za bardziej agresywnym łagodzeniem polityki monetarnej, wspierająca w większym stopniu działania premiera Abe i zdeterminowana, by w najbliższej przyszłości zaimplementować nowy cel inflacyjny Banku Japonii na poziomie 2,%.
Z kolei EUR/USD powrócił do wzrostów w dniu wczorajszym. Notowaniom euro nie zaszkodziła wypowiedź francuskiego prezydenta, że wspólna waluta jest zbyt silna i że strefa euro powinna ustalić średnioterminowy cel dla kursu euro. Podczas wtorkowej sesji eurodolar nie zszedł ponownie poniżej poziomu 1,35, co było impulsem do wzrostów w kierunku 1,36 USD za EUR. Dzisiaj w kalendarzu mamy tylko dane na temat zamówień w niemieckim przemyśle w grudniu zeszłego roku. Ostatnie dobre dane napływające z największej europejskiej gospodarki sprawiają, że należy spodziewać się dość dobrego odczytu, co powinno być impulsem dla eurodolara do kontynuacji zwyżki. Techniczny obraz rynku w średnim i długim terminie sprzyja w dalszym ciągu utrzymaniu wzrostów na tej parze.
Najważniejsze wiadomości
- FR: Według ostatecznych danych indeks PMI dla sektora usług spadł w styczniu do poziomu 43,6pkt. z 45,2pkt
- GE: Indeks PMI dla niemieckiego sektora usług w styczniu wzrósł do poziomu 55,7pkt. z 52pkt. Analitycy prognozowali 55,3pkt.
- E-Z: Indeks PMI obrazujacy aktywnosc sektora usług w strefie euro wzrósł w styczniu powyżej prognoz do 48,6 pkt. z 47,8 pkt. w grudniu.
- UK: Indeks PMI dla usług wzrósł w styczniu do poziomu 51,5 pkt. z 48,9 pkt. w grudniu, co przebiło rynkowe oczekiwania na poziomie 49,5 pkt.
- E-Z: Sprzedaż detaliczna w grudniu spadła o 3,4% w skali roku i o 0,8% w ujeciu miesiecznym wobec spadku o odpowiednio 1,9% i 0,1% po korekcie w listopadzie.
- Włochy: Według wstepnych danych inflacja CPI wyhamowała w styczniu do 2,2% z 2,3% rok do roku oraz wzrosła o 0,2% liczac miesiac do miesiaca.
- AU: W grudniu 2012 roku sprzedaż detaliczna w Australii spadła o 0,2% w ujeciu miesiecznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%.
- US: Indeks ISM dla sektora usług spadł w styczniu do 55,2pkt. z 55,7pkt. w grudniu.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)