Inwestycja w ziemię jako lokata oszczędnościowa
2013-02-11 10:19
Inwestycja w ziemię jako lokata oszczędnościowa © nestonik - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestycja w ziemię: jaki sposób wybrać?
Wielu specjalistów twierdzi, że formą lokaty oszczędnościowej mogą być inwestycje w ziemię, o ile inwestor zakłada dłuższy horyzont czasowy inwestycji. W dłuższej perspektywie czasu na inwestycji w ziemię raczej się nie straci, a prawdopodobieństwo uzyskania wyższych korzyści niż z oprocentowania lokat bankowych w formie tradycyjnej, jest wysokie.Wzrost cen gruntów na przestrzeni ostatnich lat
Od wielu lat ceny gruntów, zwłaszcza gruntów rolnych, cały czas wzrastają. Kupując grunty rolne można przeprowadzić jego odrolnienie, co zwiększa jego wartość w oczach potencjalnych nabywców. Dzięki takiemu zabiegowi, który niestety wymaga od inwestora dużego zaangażowania i czasu na zgromadzenie dokumentów i przeprowadzenie procedury odrolnienia, na ziemi można sporo zarobić, zwłaszcza, jeśli znajduje się ona w bardzo korzystnej lokalizacji.
Grunty rolne z roku na rok drożeją. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w czwartym kwartale 2012 roku ceny gruntów rolnych wzrosły o ponad 13% w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku. Na wzrost ten wpływa przede wszystkim mała podaż ziemi. Rolnicy chętnie sprzedają ziemię, po niskiej cenie, aby zyskać gotówkę na realizację inwestycji spoza sektora rolniczego. Takie grunty nabywają inwestorzy. Szczególnie pożądane są grunty, które mogą stać się obiektem dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej oraz te, które w niedalekiej przyszłości mogą stać się gruntami miejskimi, zyskując diametralnie na wartości.
Ceny ziemi wzrastają również ze względu na zapotrzebowanie na nią zgłaszane przez państwo. Budowana jest infrastruktura drogowa, która w wielu przypadkach wymaga wykupienia ziemi od indywidualnych właścicieli. Państwo jest skłonne zapłacić za ziemię, która nie jest zbyt użyteczna dla prywatnych inwestorów, ale już na potrzeby budowania dróg i autostrad w kraju nadaje się idealnie. Rozrastanie się miast sprzyja podwyższaniu cen gruntów położonych w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Dlatego też takie inwestycje mogą przynieść spore zyski.
fot. nestonik - Fotolia.com
Inwestycja w ziemię jako lokata oszczędnościowa
Dane statystyczne dotyczące cen ziemi
Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc od maja 2004 roku grunty rolne zdrożały w Polsce o 300%. W latach 2004-2008 ziemia rolna drożała w tempie 20% rocznie.
Ziemia w Polsce najprawdopodobniej w ciągu kolejnej dekady nadal będzie drożała, a to z uwagi na fakt, że nadal jest ona znacznie tańsza w porównaniu do cen nieruchomości gruntowych w krajach tzw. starej Unii Europejskiej.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
Terran / 2013-02-22 18:40:39
Najbezpieczniejszą i zyskowną lokatą kapitału pozostaje ziemia.
Na dniach pojawiło się ciekawe rozwiązanie inwestycji w grunt rolny (Briland, polega na inwestowaniu w grunty rolne i przekształcanie ich pod inwestycje), zatem sądzę, że więcej osób będzie odchodzić od instrumentów wysokiego ryzyka na rzecz takich rozwiązań. [ odpowiedz ] [ cytuj ] -
mrzona / 2013-06-17 00:55:38
Nie wierzę w lokaty - zysk jest tak mały, że tylko pokrywa koszty związane z inflacją. Jeśli chodzi o inwestycję np. w złoto, wiążą się z tym problemy, typu: w jaki sposób to wszystko przechować, chyba najlepiej w jakimś sejfie bankowym. Na dziełach sztuki nie znam się. Na inwestowaniu w ziemię - też nie, ale wiem, że są programy inwestycyjne, typu Briland, które robią wszystko od A do Z za inwestora, łącznie z wyborem gruntu rolnego, odrolnieniem go i przekształceniem w działkę budowlaną. Skądinąd cieszy się to pewną popularnością, co oznacza, że Polacy odkryli już ten alternatywny sposób oszczędzania. [ odpowiedz ] [ cytuj ]