Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2013 r.
2013-04-05 11:16
Oferta Polskiego Holdingu Nieruchomości największym IPO na warszawskiej giełdzie © pupunkkop - Fotolia.com
Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku
Największe IPO miało miejsce na Deutsche Börse – wartość oferty spółki LEG Immobilien (sektor nieruchomości) wyniosła 1,2 mld euro. Na kolejnych pozycjach uplasowały się oferty na giełdzie w Londynie – spółki Esure (0,7 mld euro, sektor ubezpieczeń) oraz Greencoat UK Wind (0,3 mld euro, działalność inwestycyjna).Warto podkreślić, że dwie z pięciu największych ofert w minionym kwartale – spółek Countrywide (0,2 mld euro, sektor nieruchomości) oraz wspomnianej już Esure – związane były z wyjściem dotychczasowych właścicieli – funduszy private equity. Ostatnią ofertą tego typu na rynku głównym w Londynie przed marcem bieżącego roku było IPO spółki AZ Electronics Materials w październiku 2010 roku. Tego rodzaju oferty stanowiły aż 47% łącznej wartości wszystkich IPO w Londynie oraz 28% łącznej wartości IPO w całej Europie w minionym kwartale. Można przypuszczać, że powyższy trend będziemy obserwować w kolejnych miesiącach – na początku kwietnia zadebiutowały spółki HellermannTyton w Londynie oraz Moleskine na Borsa Italiana – w obydwu przypadkach dotychczasowymi właścicielami były właśnie fundusze private equity.
fot. mat. prasowe
Wartość IPO w podziale na giełdy w I kw. 2013 r.
Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, stwierdził:
„Sytuacja na giełdach europejskich w pierwszym kwartale zdaje się potwierdzać nadchodzące ożywienie na rynku pierwszych ofert publicznych, zwłaszcza, że duża liczba spółek jest już gotowa na IPO. Największy wzrost aktywności powinniśmy obserwować w sektorach: finansowym, ubezpieczeniowym i nieruchomości.
Duża część funduszy private equity już wcześniej rozważała debiut giełdowy jako jedną ze strategii wyjścia dla wielu posiadanych spółek portfelowych, jednak nie sprzyjały temu zmienność i niepewność na rynkach kapitałowych. Powodzenie ofert Countrywide i Esure powinno przyczynić się do wzrostu zaufania zarówno wśród inwestorów, jak i wśród spółek wstrzymujących się jeszcze z decyzją o debiucie giełdowym”.
fot. mat. prasowe
Liczba IPO w podziale na giełdy w I kw. 2013 r.
Innym czynnikiem, który potwierdza zainteresowanie ofertami ze strony inwestorów i może zwiastować ożywienie na rynku pierwszych ofert publicznych, jest ostateczna cena oferowanych akcji, która zarówno w przypadku LEG Immobilien i Moleskine, jak i największych ofert na giełdzie w Londynie, nie została obniżona w stosunku do pierwotnie ustalonych widełek cenowych. Optymizmem napawa również fakt, że na koniec kwartału większość kluczowych ofert charakteryzowała się dodatnią stopą zwrotu względem ceny emisyjnej – najwięcej można było zyskać inwestując w akcje spółek: Crest Nicholson (giełda w Londynie, sektor budownictwa i materiałów budowlanych) – 34% oraz Countrywide – 11%.
fot. mat. prasowe
Pięć największych IPO – udział w łącznej wartości ofert
fot. pupunkkop - Fotolia.com
Oferta Polskiego Holdingu Nieruchomości największym IPO na warszawskiej giełdzie
KOMENTARZ DO RYNKU POLSKIEGO
Oferta Polskiego Holdingu Nieruchomości największym IPO na warszawskiej giełdzie. Utrzymuje się niska aktywność na rynku NewConnect.
W pierwszym kwartale 2013 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 13 debiutów (12 na NewConnect oraz 1 na rynku głównym). Łączna wartość IPO wyniosła 60 mln euro, z czego aż 57 mln euro stanowiła oferta Polskiego Holdingu Nieruchomości. Drugą i trzecią największą ofertą w Warszawie były IPO spółek z rynku alternatywnego – Medica Pro Familia (0,7 mln euro) oraz Setanta Finance Group (0,6 mln euro).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)