Ranking funduszy inwestycyjnych III 2013
2013-04-08 10:25
Ranking funduszy inwestycyjnych III 2013 © denphumi - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ranking funduszy inwestycyjnych II 2013
Od początku roku obserwujemy pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie, szczególnie dotkliwe okazały się one dla indeksu blue chipów który w I kwartale stracił aż -8,2% (i blisko – 3,3% w samym tylko marcu). Sytuacja ta oczywiście znalazła odzwierciedlenie w wynikach funduszy akcji polskich. Spośród 51 funduszy uwzględnionych w tej grupie, dodatni wynik udało się wypracować tylko 10. Do najlepszych należały: Caspar Akcji Polskich (+9,0%), Aviva Investors Nowych Spółek (+6,8%) oraz ALTUS Akcji (+6,2%), natomiast przeciętna (mediana) stopa zwrotu całej grupy była ujemna i wyniosła -3,0%.fot. mat. prasowe
5 najlepszych funduszy akcji polskich w I kwartale 2013 roku
Zdecydowanie lepiej wyglądała sytuacja w segmencie małych i średnich spółek, gdzie przez większość czasu mogliśmy obserwować przyzwoite wzrosty. Prawie wszystkie fundusze z tej grupy wypracowały dodatnie wyniki (22 z 23) a najlepsze mogą pochwalić się stopami zwrotu przekraczającymi 5%, w tym PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (+6,5%), Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek (+5,6%) oraz Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek (+5,4%).
fot. mat. prasowe
5 najlepszych funduszy akcji polskich małych i średnich spółek
Warto też dodać, że w opinii wielu analityków, jesteśmy już blisko osiągnięcia dna w gospodarce (lub już je osiągnęliśmy). Dodając do tego rekordowo niskie poziomy stóp procentowych, wydaje się, że już niedługo może nastąpić poprawa sytuacji.
Gwiazdy kwartału: USA, Japonia i Turcja
W I kwartale 2013 roku, prawdziwymi „prymusami” okazały się być fundusze inwestujące w USA, Japonii oraz Turcji. Wszystkie główne indeksy giełdowe w tych krajach rosły nawet po kilkanaście procent, w tym amerykański S&P 500 blisko 10% (kończąc marzec na rekordowych poziomach), turecki XU100 ponad 9% oraz japoński Nikkei 225 blisko…. 20%.
Wśród najlepszych funduszy akcji japońskich polskich TFI znalazły się: ING (L) Japonia +17,6% oraz PKO Akcji Rynku Japońskiego w złotych +11,5% i jenach +14,8%. Z kolei wśród funduszy akcji amerykańskich przeciętna stopa zwrotu wyniosła 13,5%, a wyróżniającym się funduszem był Pioneer Akcji Amerykańskich FIO z wynikiem +17,2%.
fot. mat. prasowe
5 najlepszych funduszy akcji amerykańskich (w złotych)
Bardzo pozytywnie zaskoczyły również wyniki osiągnięte przez fundusze inwestujące w Turcji, mimo iż rok rozpoczął się dla nich niezbyt korzystnie. W opinii wielu zarządzających, sytuacja tureckiej gospodarki jest dobra i w większości napędzana koniunkturą na rynku wewnętrznym, co w perspektywie całego roku powinno się znowu przełożyć na pozytywne stopy zwrotu. W I kwartale najlepszą stopę zwrotu wypracowały Quercus Turcja (+12,9%) oraz Arka BZ WBK Akcji Tureckich (+12,2%).
fot. mat. prasowe
4 najlepsze fundusze akcji tureckich (w złotych)
Fundusze obligacyjne słabo, korporacyjne pozytywnie
Fundusze dłużne krajowe nie mogą zaliczyć tego kwartału do udanych. Spośród 49 funduszy dłużnych uwzględnionych w zestawieniu, tylko 23 wypracowało dodatnią stopę zwrotu, z czego większość z nich „symboliczną”, czyli mieszczącą się w przedziale od 0,1% do 0,5%. Natomiast mediana stóp zwrotu wyniosła równe zero. Do najlepszych należały Eques Obligacji (+2,0%) oraz Ipopema Obligacji (+1,6%).
Dobrze wyglądała za to sytuacja wśród polskich funduszy dłużnych korporacyjnych, gdzie przeciętna stopa zwrotu wyniosła +1,3%. W analizowanej grupie aż 12 z 13 funduszy przyniosło dodatnie stopy zwrotu. Najlepszymi wynikami mogą pochwalić się Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych (+1,8%) oraz Agio-Kapitał (+1,7%).
fot. mat. prasowe
5 najlepszych funduszy dłużnych polskich korporacyjnych
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)