eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweEmerytura: jakie sposoby oszczędzania?

Emerytura: jakie sposoby oszczędzania?

2013-05-31 08:10

Emerytura: jakie sposoby oszczędzania?

Za co żyć na emeryturze? © Mumpitz - Fotolia.com

Dzień dziecka nie zawsze skłania do myślenia o własnej emeryturze, raczej zastanawiamy się nad przyszłością naszych rosnących dzieci. Jednak rząd może podwyższyć wiek emerytalny, przenieść do ZUS nasze środki zebrane w funduszach emerytalnych, może również opodatkować nasze oszczędności a nawet ogłosić, że ZUS wcale nie jest w stanie realizować swoich zobowiązań wobec przyszłych emerytów. Wówczas okaże się, że również nasze dzieci będą obciążone naszą nieuchronną starością. Również niezależna ręka rynku, może sprawić, że wydarzy się wiele: kryzys, dekoniunktura, inflacja, hiperinflacja, krach, bessa... By nie poddawać się czarnowidztwu, warto się zastanowić co możemy zrobić, aby zabezpieczyć środki na poczet przyszłej emerytury. By mniej niepokoić się oglądając wieczorne programy informacyjne, warto rozważyć różne scenariusze.

Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę: wystarczy 100 złotych

Scenariusz nr 1 – Nieruchomość na kredyt

Brzmi bezsensownie? A jednak. W czasach zastoju na rynku nieruchomości warto zastanowić się nad kupnem mieszkania czy domu na kredyt chociażby z racji relatywnie niższych cen nieruchomości na rynku oraz większej motywacji deweloperów do proponowania korzystnych upustów. Jeśli nie stać nas na zakup nieruchomości z posiadanych środków, wówczas warto postarać się o „rozsądny kredyt”. Mianem rozsądnego kredytu nazywam sytuację, gdy rata kredytu hipotecznego zbliżona jest do kwoty jaką musielibyśmy zapłacić za najem - jeśli sami chcielibyśmy w nim zamieszkać, lub otrzymalibyśmy za jego wynajem - jeśli zdecydowalibyśmy się z posiadanego mieszkania czerpać profity. W większości przypadków będzie to zobowiązanie wieloletnie i zakładające wniesienia wkładu własnego, a więc oprócz podjęcia zobowiązania finansowego, także zainwestowanie części posiadanych środków własnych.

fot. Mumpitz - Fotolia.com

Za co żyć na emeryturze?

Warto rozważyć kupno nieruchomości jako zabezpieczenia własnej emerytury. Będzie to inwestycja trwała, która umożliwi nam bezpieczną lokatę posiadanych środków, bądź wejście w posiadanie majątku, którego wartość w długiej perspektywie czasu będzie rosła.


Dlaczego warto rozważyć kupno nieruchomości jako zabezpieczenia własnej emerytury? Z kilku powodów. Po pierwsze będzie to inwestycja trwała, która umożliwi nam bezpieczną lokatę posiadanych środków, bądź wejście w posiadanie majątku, którego wartość w długiej perspektywie czasu będzie rosła. Majątek ten w przyszłości można będzie spieniężyć i sfinansować wiele lat spokojnego życia. W sytuacji gdy nie posiadamy własnego lokum, wysokość raty kredytu może być równa bądź nawet mniejsza niż czynsz wynajmu, który co miesiąc musimy opłacać wynajmującemu. Przy kredycie oczywiście to my stajemy się właścicielami i możemy czerpać zyski z najmu nieruchomości. Ponadto, będąc posiadaczem nieruchomości, w okresie emerytalnym będziemy mogli pomyśleć o zabezpieczeniu w postaci odwróconej hipoteki. Choć w tej chwili brakuje jeszcze konkretnych rozwiązań prawnych regulujących i zabezpieczających interesy właścicieli nieruchomości, to w przyszłości ta opcja może się okazać bardzo interesująca dla przyszłych emerytów. Oznacza ona w skrócie, że to instytucja finansowa powoli staje się właścicielem naszego mieszkania w zamian za miesięczną pensję, którą wypłacać nam będzie dożywotnio. Co ważne – my nadal będziemy mogli mieszkać w naszym domu i dopiero po naszej śmierci mieszkanie bądź dom staną się własnością banku. Rozpatrywana obecnie wersja ustawy zakłada dwie opcje: pierwsza umożliwiająca natychmiastową sprzedaż nieruchomości za część jej wartości (większą), ale z zastrzeżeniem, iż mamy prawo w niej mieszkać do końca naszych dni. Druga ewentualność to stała kwota na „dożycie” wypłacana nam co miesiąc niczym emerytura, również z możliwością dalszego zamieszkiwania.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: