Obligacje skarbowe - oferta VI 2013
2013-06-05 09:15
Obligacje skarbowe - oferta VI 2013 © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta V 2013
Do nabycia w czerwcu jest 25 000 000 obligacji o wartości nominalnej wynoszącej 2 500 mld złotych. Dla obligacji dwuletnich DOS0615 oprocentowanie wynosi 3,00% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Pozostałe obligacje mają oprocentowanie zmienne i jest ono w każdym przypadku wyliczone dla pierwszego okresu odsetkowego:- Obligacje trzyletnie TOZ0616 – oprocentowanie 3,30%. W okresach kolejnych będzie wyliczane w oparciu o iloczyn stawki bazowej WIBOR 6M oraz mnożnika wynoszącego 1,00.
- Obligacje czteroletnie COI0617 – oprocentowanie 3,50%. W latach kolejnych będzie wyliczane w oparciu o sumę inflacji i marży wynoszącej 1,25%.
- Obligacje dziesięcioletnie EDO0623 - oprocentowane są na poziomie 4,00% w pierwszym roku oszczędzania. W latach kolejnych będzie wyliczane w oparciu o sumę inflacji i marży w wynoszącej 1,50%.
Jak i gdzie kupić Obligacje Skarbu Państwa?
Obligacje to produkt adresowany do każdego obywatela, dlatego koszt jednej sztuki, został ustalony na poziomie 100 zł. Także zakup tych papierów dłużnych jest bardzo prosty i możliwy z dowolnego miejsca.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Obligacje skarbowe - oferta VI 2013
Obligacje możemy nabyć:
-
Przez Internet. Tutaj do wyboru są dwie opcje:
- pierwsza to zakup poprzez stronę www.zakup.obligacjeskarbowe.pl
- druga to oferta dla posiadaczy konta Inteligo ze strony www.inteligo.pl
- Zakup przez telefon. Pod numerami telefonów: 801 310210 lub 81 535 66 55 czekają na nas konsultanci, którzy przeprowadzą nas przez proces zakupu.
- Zakup w placówce. Agentem emisji, czyli instytucją uprawnioną do dystrybucji obligacji skarbowych, jest PKO Bank Polski. Zakupu obligacji można dokonać w oddziałach banku oraz Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego- ważne, by mieć przy sobie dokument tożsamości.
- Nabycie Obligacji Skarbu Państwa jest maksymalnie uproszczone. Po pierwsze można je kupić z dowolnego miejsca na świecie, dzięki temu, że jest to możliwe także za pośrednictwem telefonu czy internetu. Taka forma ułatwia także zakupy osobom, które z różnych przyczyn nie mogą opuszczać domu, a chciałyby rozsądnie lokować swe pieniądze – wyjaśnia Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Co więcej, by nabyć obligacje nie trzeba mieć żadnego typu rachunku papierów wartościowych, ponieważ wszelkie dane związane z ich zakupem przechowywane są w Rejestrze Nabywców Obligacji – dodaje Bogdan Klimaszewski.
W Rejestrze Nabywców Obligacji zapisane jest ile kupiliśmy tych papierów, jakiego rodzaju – te informacje wraz z danymi osobowymi potwierdzają, że jesteśmy posiadaczami omawianych papierów wartościowych.
- Zakup obligacji nie wiąże się z kosztami dodatkowymi. Klient dokonując zakupu obligacji nie ponosi żadnych opłat, co oznacza, że całość zainwestowanych przez niego środków jest lokowana - zwraca uwagę Małgorzata Jabłońska, Menedżer Zespołu Rynku Pierwotnego w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)