eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzy warto czekać na Mieszkanie dla młodych?

Czy warto czekać na Mieszkanie dla młodych?

2013-06-06 12:27

Czy warto czekać na Mieszkanie dla młodych?

Czy warto czekać na Mieszkanie dla młodych? © Fotowerk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostateczny kształt rządowego programu Mieszkanie dla Młodych jest wciąż nieznany, co nie przeszkadza w częstym porównywaniu do wygaszonej w roku ubiegłym Rodziny na Swoi. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż program ma być swego rodzaju zastępstwem popularnej RnS. Czy warto na niego czekać i czy będzie korzystny dla potencjalnych nabywców nowych nieruchomości?

Przeczytaj także: Nie będzie łatwo o "Mieszkanie dla młodych"

Jednym z nielicznych aspektów, który łączy zarówno MdM jak i RnS jest cel obu programów, a więc wsparcie potencjalnych nabywców w zakupie nowej nieruchomości. Jednak już wiadomo, że pomysłodawcy MdM-u planują ograniczenie liczby jego ewentualnych beneficjentów. - Najprawdopodobniej nie będą mogły z niego skorzystać osoby, chcące kupić lub wybudować dom jednorodzinny oraz mieszkania na rynku wtórnym. Zapowiada się, że program będzie skierowany wyłącznie do osób chcących zakupić nowe mieszkanie na rynku pierwotnym a co za tym idzie, należy postawić pytanie, czy będzie to miało jakieś przełożenie na większe korzyści finansowe przy skorzystaniu z programu? – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Większa pomoc dla rodziców

Rodzina na Swoim była skierowana przede wszystkim do małżeństw oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Dopiero we wrześniu 2011 roku również single mogli otrzymywać dopłaty odsetkowe. Według ekspertów firmy Conse Doradcy Finansowi, MdM będzie oferował znacznie więcej tym, którzy posiadają przynajmniej jedno dziecko. – Widać to wyraźnie, jeśli weźmie się pod uwagę wysokość przyznawanego wsparcia. Rodziny bezdzietne będą mogły liczyć na taką samą pomoc jak single, zaś posiadając przynajmniej jedno dziecko otrzymamy 50% więcej. Decydując się na kolejne dzieci, uzyskiwane wsparcie będzie rosło, zarówno dla osób wychowujących dzieci samotnie, jak i rodzin. Wysokość jednorazowej dopłaty z MdM-u, pełniącej rolę wkładu własnego, będzie więc uzależniona od ilości posiadanych dzieci, bez względu na to, czy mówimy o rodzinie, czy osobach samotnie wychowujących dzieci – tłumaczy Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi.

Poniższa tabela pokazuje dokładniejsze różnice w zasadach funkcjonowania MdM-u i RnS.

fot. mat. prasowe

Różnice w zasadach funkcjonowania MdM-u i RnS

Jednym z najciekawszych aspektów MdM-u jest dodatkowe wsparcie, które mogą uzyskać rodziny wielodzietne.


Jednym z najciekawszych aspektów MdM-u jest dodatkowe wsparcie, które mogą uzyskać rodziny wielodzietne. Według założeń programu, na owo dodatkowe wsparcie mogą liczyć osoby, których rodzina powiększy się o trzeci lub kolejne dziecko zanim upłynie pięć lat od momentu zawarcia umowy kredytowej. – Takie rozwiązanie wydaje się dobrym posunięciem. Jednak problematyczne może okazać się założenie co do maksymalnego metrażu kupowanego mieszkania, nie mogącego przekroczyć 70-ciu metrów kwadratowych. Dla osób z trójką dzieci, takie mieszkanie nie jest specjalnie wygodnym rozwiązaniem, a o wiele lepszym mógłby być dom jednorodzinny, który z kolei nie został uwzględniony przez architektów MdM-u – mówi Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi.
Przeczytaj także: Wrocław za drogi dla MdM Wrocław za drogi dla MdM

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: