Rząd nie zlikwiduje OFE
2013-06-26 13:12
OFE dobrowolne? © tiero - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wypłata emerytury: ZUS zbankrutuje?
W trakcie prezentacji raportu, ministrowie wskazali na wady systemu OFE - wysokie koszty tego systemu (według raportu instytucje zarządzające OFE od początku swego działania zarobiły już 17 mld zł, za co płacili przyszli emeryci), przeciętne wyniki inwestycyjne Funduszy (po uwzględnieniu opłat, wyniki OFE były w latach 19999-2012 gorsze niż wysokość waloryzacji w ZUS, subkonta w ZUS, Funduszu Rezerwy Demograficznej, WIG czy obligacji). Według raportu, na niekorzyść OFE działa również duża zmienność ich wyników, co poważnie uzależnia wysokość ewentualnej emerytury od czasu przejścia na nią - osoby przechodzące na emeryturę w trakcie spowolnienia czy kryzysu miałyby wyraźnie niższe środki do dyspozycji. OFE mają także wpływ na zwiększanie długu publicznego.Raport podkreśla również pozytywne efekty funkcjonowania OFE - ich bardzo ważną funkcję w rozwoju rynku kapitałowego i warszawskiej GPW.
Eksperci z obu ministerstw przeanalizowali 9 rekomendacji zmian, odrzucili jednak warianty wygaszania kapitałowej części systemu, całkowitej likwidacji OFE, braku jakichkolwiek zmian, zawieszenia składki przekazywanej do OFE, powrotu do składki przekazywanej do OFE w wysokości 7,3 procent oraz programowanej wypłaty emerytur.
Do dalszych konsultacji zaproponowano trzy propozycje zmian: likwidację nieakcyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE, dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Wyboru rozwiązania miałby dokonać rząd po konsultacjach społecznych.
W pierwszym przypadku obligacje byłyby przeniesione z OFE do ZUS, ponadto zmienione by zostały limity inwestycyjne OFE i wprowadzono by zakaz kupowania obligacji skarbowych. Zmiany takie - według twórców propozycji - powinny nakłonić OFE do inwestowania w realną gospodarkę.
Drugi wariant przewiduje, że każdy członek OFE miałby zdecydować o pozostaniu w OFE czy przeniesieniu się do ZUS. Na podjęcie decyzji miałby 3 miesiące i musiałby powiadomić ZUS w przypadku woli pozostania w OFE. Składki Decyzja o przejściu do ZUS byłaby nieodwoływalna.
Osoby, które zostaną w OFE mogłyby w przyszłości zmienić decyzję. Państwo byłoby gwarantem emerytury minimalnej.
Trzecia propozycja oprócz wyboru pomiędzy pozostaniem w OFE, a przejściem do ZUS, przewiduje utworzenie dodatkowej składki, przekazywanej częściowo do OFE a częściowo do ZUS.
Poza opisanymi trzema wariantami zmian w raporcie określono sposób wypłaty emerytur z OFE. Wypłatami emerytur z OFE miałby się zająć ZUS. Jednak w celu ograniczenia ryzyka wynikającego w wahań na rynkach kapitałowych, środki z OFE byłyby przenoszone do ZUS stopniowo przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)