Konsolidacja na USDPLN
2013-07-03 11:51
USDPLN, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jaki kierunek wskażą PMI USA/Strefa EURO?
Raport ADP przedstawia szacunkową zmianę zatrudnienia w USA w sektorze prywatnym poza rolnictwem i w praktyce rynkowej służy za pierwsze oszacowanie popularnych „payrolls’ów”, publikowanych dwa dni później. Następnie opublikowane zostaną dane o handlu zagranicznym za maj, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz raport ISM dla usług (szczegóły w Kalendarzu na najbliższe godziny).Niższe niż oczekiwano odczyty inflacyjne w ostatnich miesiącach (CPI , PPI) spowodowały, że faktyczna inflacja znalazła się niżej niż projekcje z marcowego raportu Instytutu Ekonomicznego NBP. Najbardziej prawdopodobny scenariusz na lipcowe posiedzenie to kolejna (i ostatnia?) obniżka stopy referencyjnej o 25 pb. która może implikować osłabienie się polskiego złotego. Dodatkowym czynnikiem determinującym zachowanie się pary będzie piątkowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy. Napływające dane odzwierciedlające stan amerykańskiej gospodarki będą podstawą do przyszłych decyzji o zacieśnianiu polityki monetarnej oraz wycofywaniu się z programu QE.
Decyzje ws. poziomu stóp procentowych podejmie dziś również Riksbank (bank centralny Szwecji). Rynek oczekuje, iż Riskbank nie będzie wprowadzał zmian w prowadzonej dotychczas polityce monetarnej, ewentualnie próbując wywrzeć wpływ na oczekiwania inwestorów poprzez tzw. „forward gudience” czyli wysyłanie sygnałów, co do przyszłych poziomów stóp procentowych na więcej niż jedną decyzję do przodu, w kwartalnym raporcie nt. polityki pieniężnej. O ile korona szwedzka pozostaje ciągle na peryferiach rynków walutowych, to warto zwrócić uwagę na ton komunikatu banku centralnego Szwecji w celu weryfikacji hipotezy o rosnącej rozbieżności w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych i krajów G10.
Pomimo publikacji istotnych danych makroekonomicznych ze Stanów zmienność na parach z dolarem powinna być relatywnie niewielka ze względu na obchody Dnia Niepodległości, główne ruchy mogą nastąpić po publikacji danych europejskich.
fot. mat. prasowe
USDPLN, interwał dzienny
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe (08:30)
Złotówka nadal pod presją, decyzja RPP w tle
Polska waluta znajduje się pod silną presją od połowy czerwca, kiedy Ben Bernanke ogłosił plan o stopniowym wycofywaniu środków z QE. Dywergencja polityki monetarnej (NBP znajduje się w cyklu obniżek stóp, a FED właśnie rozpoczyna zacieśnianie polityki), a także dywergencja ścieżki wzrostu gospodarczego powinna wspierać notowania USDPLN. Obawy o zamknięcie kurka płynnościowego FED wywołują ucieczkę inwestorów z rynków wschodzących, gdzie Polska zaraz po Meksyku była największym beneficjentem napływu kapitału na rynek długu. Dodatkowo, większa zmienność na rynku długu powoduje zamykanie pozycji carry (strategia carry polega na pożyczaniu w walucie niskooprocentowanej i lokowaniu środków w walucie o wyższej stopie procentowej), co także jest czynnikiem działającym na korzyść dolara, jako głównej waluty finansującej wspomniane transakcje w ciągu ostatniej dekady.
fot. mat. prasowe
USDPLN, interwał dzienny, wykres 2
Z drugiej strony, NBP obiecał interweniować na rynku, aby zmniejszyć zmienność międzysesyjną. Władze monetarne w naszym kraju nie mają żadnego szczególnego poziomu na uwadze, stąd kontynuacja obecnego trendu wydaje się przesądzona. Należy uważać jednak na możliwe dynamiczne zwroty na rynku, które będą pokłosiem wspomnianych interwencji. Dzisiejsza obniżka stóp o 25 p.b. jest najprawdopodobniej przesądzona.
Po złamaniu oporu w okolicy 3.2953, celem na kolejne sesje będzie poziom 3.3686. Poprzedni opór powinien działać jako wsparcie. Ruch na północ powinien przybrać na sile w czwartek, kiedy Europejski Bank Centralny będzie ogłaszał decyzję w sprawie stóp procentowych. Powrót do 3.32 można wykorzystać do zajmowania długich pozycji, a spadek poniżej 3.28 zaneguje powyższy scenariusz.
EURGBP na krótko z zachęcającym poziomem zysk/ryzyko
W czwartek poznamy decyzję Banku Anglii dotyczącą dalszej polityki monetarnej. Posiedzenie Komitetu jest o tyle istotne, że pierwszy raz odbędzie się pod przewodnictwem nowego szefa BoE – Marka Carneya. Część inwestorów pokłada wielkie nadzieje w jego osobie (zwiększenie skupu aktywów), ale będą rozczarowani po nadchodzącym posiedzeniu, ponieważ Kanadyjczyk prawdopodobnie nie zmieni jeszcze tonu, w jakim ostatnio wypowiada się MPC.
W przypadku braku zmian polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii, Bank Anglii nie publikuje oświadczenia po posiedzeniu MPC. Jeśli tak będzie w czwartek, funt może okazać się silny względem euro.
fot. mat. prasowe
EURGBP, interwał dzienny
Europejski Bank Centralny z kolei, powinien utrzymać dotychczasowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a Mario Draghi upewni na konferencji inwestorów, że polityka monetarna pozostaje luźna w najbliższej przyszłości, a o dalszym jej kształcie będą decydować dane makro z Eurolandu. Przypomnijmy, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny bada zgodność programu OMT z niemiecką konstytucją, co w pewnym stopniu hamuje rozważania EBC odnośnie wprowadzenia dalszych niestandardowych środków mających pomóc krajom peryferyjnym np. skupu ABS (ang. asset backed securities). W związku z powyższym, na tapetę wróci ponownie temat obniżki stopy repo oraz ujemnej stopy depozytowej.
Krótkie pozycje na EURGBP oferują korzystny potencjalny wskaźnik stopy zwrotu do ryzyka. Obecnie znajdujemy się obok górnego ograniczenia ostatniej konsolidacji (0.8595-0.8400), skąd może nastąpić ruch w kierunku dolnego ograniczenia przedziału.
Ostatnie wydarzenia
Australia: Sprzedaż detaliczna m/m w maju poniżej oczekiwań: 0.1%, prognoza 0.2%; AUDUSD w dół.
Bilans handlu zagranicznego powyżej oczekiwań: 0.67 mld AUD, prognoza 0.05 mld AUD
Chiny: Indeks PMI dla usług za czerwiec wyniósł 51.3, poprzednio 51.2
Egipt: 22 osoby zostały zabite, a setki ranne w ataku na demonstrację zwolenników obecnie urzędującego prezydenta Mohammeda Mursiego
Kalendarz na najbliższe godziny
PLN Decyzja ws. stóp procentowych
GBP 10:30 Indeks PMI dla usług; prognoza 54.6, poprzednio 54.9
USD 14:15 Raport ADP; prognoza 153 tys. , poprzednio 135 tys.
USD 14:30 Bilans handlu zagranicznego; prognoza -40 mld USD, poprzednio -40.3 mld
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych; prognoza 346 tys. , poprzednio 346 tys.
CAD 14:30 Bilans handlu zagranicznego; prognoza -0.78 mld USD, poprzednio -0.57 mld
PLN 16:00 Komunikat po posiedzeniu RPP
USD 16:00 Indeks ISM dla usług; prognoza 54, poprzednio 53.7
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Magdalena Nowicka, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)