eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak oszczędzać gdy RPP tnie stopy procentowe?

Jak oszczędzać gdy RPP tnie stopy procentowe?

2013-07-09 10:11

Przeczytaj także: Jak oszczędzać gdy spadają stopy procentowe?


Strategia śmiała. Dla tych, którzy chcą więcej i mają czas. Nie wszystkich zadowala oprocentowanie nieznacznie przewyższające inflację. Muszą więc wyjść poza standardowe depozyty. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem są akcje giełdowe. Prowadzenie konta maklerskiego jest w wielu instytucjach bezpłatne, a najniższa prowizja od transakcji (m.in. w db Makler) wynosi już tylko 0,19 proc. Oznacza to, że kupując akcje o wartości 1 000 złotych zapłacimy za obsługę niecałe 2 złote. Jeśli chcemy inwestować bezpiecznie, warto rozłożyć zakupy papierów w czasie, a także postawić na co najmniej kilka spółek. Jeśli zależy nam na maksymalizacji zysku, można próbować „ustrzelić” odpowiednią firmę w odpowiednim czasie, ale takie podejście wiąże się ze znacznym ryzykiem.

Strategia śmiała dla mniej zaangażowanych. Kto ma mniej czasu, aby zajmować się regularnie rynkami finansowymi może zlecić wybór spółek profesjonalistom i np. powierzyć środki funduszowi inwestycyjnemu. Obecna oferta tego typu podmiotów na rynku polskim jest na tyle szeroka, że pozwala skutecznie skoncentrować się na najważniejszych strategicznych decyzjach: np. kiedy ulokować więcej pieniędzy na giełdzie, kiedy w bardziej bezpieczne obligacje, a kiedy trzymać gotówkę.

Strategia długoterminowa. Dla tych, którzy dysponują „wolnymi środkami” . W tym przypadku odpowiednim wyborem mogą być produkty strukturyzowane, długoterminowe programy oszczędnościowe. Struktury pozwalają uzyskać określoną stopę zwrotu, jeśli zaistnieje dany scenariusz rynkowy. Dla przykładu Certyfikaty Ekspresowe powiązane z Indeksem EuroStoxx 50 największych przedsiębiorstw strefy euro umożliwiają osiąganie zysku w przypadku wzrostu cen akcji spółek notowanych w ramach indeksu. Jeśli jego wartość za rok zamknie się w określonym przedziale, jego nabywcy zarobią 9 proc. Będą mogli zrealizować zysk albo poczekać jeszcze jeden rok (maksymalnie do czterech lat) z nadzieją na powtórzenie tego wyniku.

Inwestycje w złoto i srebro to przede wszystkim długoterminowa lokata w rzadkie, sprawdzone przez tysiące lat dobro, którego podaż jest ograniczona, przez co cena powinna mimo wahań w długim okresie rosnąć. Jeśli w przyszłości doszłoby do ponownego kryzysu finansowego, jest możliwe, że cena kruszców wzrośnie.

Wreszcie długoterminowe programy oszczędnościowe z regularną składką to rozwiązanie dla osób, które co miesiąc dysponują choć niewielką kwotą do odłożenia (np. 150 zł miesięcznie w przypadku produktów Deutsche Bank). W zamian za deklarację regularnych wpłat przez kilka lat otrzymujemy bardzo atrakcyjny pakiet usług finansowych, których przeciętna potencjalna stopa zwrotu może przekraczać 10 proc. w skali roku.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: