eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeFOMC wraca do gry

FOMC wraca do gry

2013-07-10 11:00

FOMC wraca do gry

EURUSD, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Od połowy ubiegłego miesiąca para USDJPY z powodzeniem odrabia spadki z przełomu maja i czerwca. Dzisiaj najważniejszy dla kwotowań dolara amerykańskiego będzie opublikowany wieczorem protokół z posiedzenia FOMC oraz wystąpienie szefa FED. Natomiast o tym, czy kurs dolara amerykańskiego do japońskiego jena zdoła pokonać szczyty z maja, zadecyduje prawdopodobnie najbliższe, zaplanowane na jutro posiedzenie Banku Japonii oraz przesłanie płynące z niego. Jawnym celem premiera Japonii i powołanego przez niego szefa BoJ jest osłabienie Jena i napędzenie inflacji, dlatego można spodziewać się wypowiedzi podkreślających determinację Banku Japonii do walki z umocnieniem jena. W takich realiach dalsze umocnienie USDJPY wydaje się kwestią czasu.

Przeczytaj także: Dolar australijski osłabiał się w ciagu ostatnich miesięcy

Po trwającej dwa tygodnie przerwie FED powtórnie znajdzie się w centrum uwagi. Dziś zostanie bowiem opublikowany protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (ang. Federal Open market Committee, FOMC), które odbyło się 19 czerwca br. Na dwie godziny później zaplanowane jest wystąpienie publiczne przewodniczącego FED Bena Bernanke na konferencji NBER (ang. National Bureau of Economic Research).

Inwestorzy będą uważnie przysłuchiwać się słowom Bernanke w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie w jakim zakresie gwałtowne reakcje rynku na czerwcowy komunikat FED (odczytany jako rychłe zmniejszenie skali zakupów) wpłynęły na harmonogram wyjścia z QE3. Naszym zdaniem Bernanke będzie starał się podkreślić, iż data rozpoczęcia QExit zależna jest od spływających z gospodarki danych a jego wypowiedź będzie miała na celu mitygowanie gwałtownych reakcji inwestorów.

Przypomnijmy, iż rynek oczekuje, że FED zacznie przykręcać kurek już pod koniec bieżącego roku. Takie odczytanie polityki monetarnej FED’u wyraźnie kontrastuje z gołębimi komunikatami wysyłanymi obecnie przez banki centralne takie, jak ECB, BoE, RBA czy BoJ. Jak już wielokrotnie pisaliśmy powyższy rozdźwięk stanowi wsparcie dla dolara amerykańskiego a ewentualna zmiana w rynkowym odczycie komunikatów FED mogła by doprowadzić do podkopania pozycji „dolca”.

Uważamy, że wrażliwość ryku na subtelne różnice w dzisiejszym komunikacie FED będzie stosunkowo niska, o ile nie wpłyną one na percepcję momentu, w którym rozpoczęty zostanie proces „zwijania” bilansu FED.

Wczoraj członek zarządu ECB Joerg Asmussen zapowiedział utrzymanie stóp procentowych na obecnym lub niższym poziomie przez co najmniej 12 miesięcy. Asmussen dodatkowo potwierdził słowa Draghiego, iż decyzja zarówno o zaadoptowaniu przez ECB tzw. forward-guidance, tj. udzielenie wytycznych odnośnie przyszłej polityki ECB, jak i pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie była jednogłośna. W reakcji na słowa Joerg’a Asmussen’a euro zaczęło osłabiać się gwałtownie względem dolara. Spadki kursu EURUSD zdynamizowane zostały dodatkowo w wyniku obniżki ratingu włoskich obligacji rządowych przez agencję ratingową S&P ratingu z poziomu do BBB z BB+. Po obniżce włoskie obligacje znajdują się dwa „szczeble” powyżej ratingu „śmieciowego”, co najprawdopodobniej sprawi, iż dzisiejszy dzień upłynie pod znakiem wyprzedaży włoskiego długu i dodatkowo wywrze presję deprecjacyjną na wspólną walutę.

Odczyt bilansu handlu zagranicznego Chin za czerwiec (27.1 mld USD, względem prognozy na poziomie 27 mld USD) odbył się bez większego wpływu na rynek. Analiza dynamiki składowych bilansu handlowego świadczy jednak o spowolnieniu gospodarczym w Państwie Środka: eksport spadł o -3% (prognoza 4%), poziom import importu zmalał natomiast o 0.7%.

fot. mat. prasowe

EURUSD, interwał czterogodzinny

Spadki kursu EURUSD zdynamizowane zostały dodatkowo w wyniku obniżki ratingu włoskich obligacji rządowych przez agencję ratingową S&P ratingu z poziomu do BBB z BB+.


fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe (08:30)

Notowania rynkowe (08:30)


EURCHF na miesięcznych szczytach

Kwotowania euro do franka szwajcarskiego wyznaczyły wczoraj kolejne szczyty. Obecnie kurs EURCHF znajduje się na poziomach z początku czerwca. W ujęciu technicznym zamknięcie powyżej 61.8 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z końcówki maja i czerwca, będzie sygnałem do kontynuacji ruchu na północ. Zasięg takiego ruchu w średnim horyzoncie czasowym, wyznaczają szczyty z II połowy maja, tj. poziom 1.26 i dalej poziom 1.30. Natomiast pozostanie poniżej wspomnianego poziomu Fibo, będzie dla Inwestorów okazją do realizacji zysków. Możemy się spodziewać wtedy korekty ostatniego ruchu wzrostowego. Ze wsparciami na poziomach: 1.2413 (50 proc. zniesienie Fibo), 1.2372 (38.2 proc. zniesienie Fibo i 50-sesyjna średnia krocząca).

fot. mat. prasowe

EURCHF, interwał dzienny

Kwotowania euro do franka szwajcarskiego wyznaczyły wczoraj kolejne szczyty. Obecnie kurs EURCHF znajduje się na poziomach z początku czerwca.


W trakcie wczorajszego dnia na osłabienie franka wpływ miały m.in. słabsze dane o sprzedaży detalicznej w Szwajcarii w maju. Sprzedaż spadła o 0.1% w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz wzrosła o 1.8% r/r, podczas gdy prognoza zakładała wzrost na poziomie 1.9% r/r. W dół o 0.2 p.p. do poziomu 1.9% skorygowany został także odczyt za poprzedni miesiąc. W średnim horyzoncie czasowym negatywnie na kwotowania franka mogą w dalszym ciągu wpływać naciski krajów strefy euro na zwiększenie przejrzystości szwajcarskiego systemu bankowego. Jakiekolwiek kroki w tym kierunku z pewnością przyczyniłyby się do odpływu depozytów ze Szwajcarii, co działać będzie na niekorzyść szwajcarskiej waluty. Dodatkowe ryzyko niesie za sobą możliwość wprowadzenia przez SNB ujemnych stóp procentowych od zgromadzonych depozytów, co wywoła podobny efekt.

Najbliższe istotne odczyty z gospodarki szwajcarskiej dopiero w przyszłym tygodniu: inflacja producencka (poniedziałek) i bilans handlu zagranicznego (czwartek).

USDJPY w oczekiwaniu na posiedzenie BoJ

W ujęciu technicznym kurs USDJPY po osiągnięciu w połowie czerwca trzymiesięcznych minimów na poziomie 38.2 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej z ostatnich dwóch kwartałów, powrócił na ścieżkę dynamicznego odreagowania. Wzrosty z ostatnich tygodni uformowały linię trendu, która jest obecnie testowana. Jej przebicie może zaowocować kolejną korektą, tym razem do poziomu 97.2 (23.6 proc. zniesienia Fibo wspomnianej wcześniej fali wzrostowej) z przystankiem na 50 sesyjnej średniej kroczącej. Natomiast obrona wsparcia, powinna zaowocować podjęciem próby ataku na 4,5 letnie szczyty.

fot. mat. prasowe

USDJPY, interwał dzienny

Od połowy ubiegłego miesiąca para USDJPY z powodzeniem odrabia spadki z przełomu maja i czerwca. Dzisiaj najważniejszy dla kwotowań dolara amerykańskiego będzie opublikowany wieczorem protokół z posiedzenia FOMC oraz wystąpienie szefa FED.


Poza zaplanowanym na jutro posiedzeniem BoJ, na uwagę zasługuje czwartkowa publikacja zamówień na sprzęt, maszyny i urządzenia w maju oraz piątkowe dane o rewizji produkcji przemysłowej w maju.

Najbliższe rolowania kontraktów i prognozowane wartości dywidend można znaleźć w zakładce Rolowania i dywidendy na naszej stronie internetowej.

Kalendarz na najbliższe godziny

USA 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów ropy
USA 20:00 Protokół z posiedzenia FOMC
USA 22:10 Publiczne wystąpienie szefa FED Bena Bernanke


Ostatnie wydarzenia

Australia: Indeks zaufania konsumentów w lipcu mocno poniżej prognoz, -0.05%, poprzednio 4.7%
Unia Europejska: Analitycy banku inwestycyjnego Barclays obniżyli prognozy zmiany PKB dla Unii Europejskiej na lata 2013-2014, oczekują oni skurczenia się gospodarki UE o 1% w ’13 oraz wzrostu o 1.4% w ’14.
Wielka Brytania: Bilans handlu zagranicznego (maj) -8.49 mld GBP, prognoza -8.5 mld GBP, Produkcja przemysłowa w maju 0% m/m, prognoza 0.2% m/m, poprzednio -0.1% m/m po korekcie z 0.1%.
Szwajcaria: Sprzedaż detaliczna (maj) 1.8%, prognoza 1.9% r/r, poprzednio 3.3% r/r.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: