Czerwiec 2013: inflacja znów niższa. Rekord
2013-07-15 15:59
Inlacja bez zmian © monticellllo - Fotolia.com
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2013 roku w stosunku do maja 2013 wyniósł 100,0. Oznacza to, że ceny pozostały na takim samym poziomie jak w poprzednim miesiącu. W stosunku do czerwca ubiegłego roku inflacja wyniosła tylko 0,2 procent.
Przeczytaj także: Maj 2013: rekordowy spadek inflacji. Już tylko 0,5 procent
W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w czerwcu obniżki cen żywności i napojów bezalkoholowych. Ceny te spadły w stosunku do maja o 0,3 procent (ceny samej żywności spadły o 0,2 proc.). Najbardziej potaniały warzywa - średnia obniżka wyniosła tu 5,3 procent. Wyjątek stanowią ziemniaki, które mocno zdrożały (o 21,8 proc.), w związku z pojawieniem się na rynku ziemniaków młodych. Jak co roku u progu sezonu na przetwory zdrożał także cukier (o 1,3 proc.) i owoce (o 5 proc.). Nieco staniał nabiał, nieznacznie zdrożało natomiast mięso i wędliny. Spadły także ceny napojów bezalkoholowych, a wzrosły - papierosów.Spadki cen miały także miejsce w przypadku odzieży i obuwia (o 0,8 proc.). W czerwcu rozpoczęły się już letnie wyprzedaże.
Nieco wzrosły ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem. Użytkowanie mieszkania zdrożało o 0,1 procent, podobnie jak opłaty za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne. Opłaty za wywóz nieczystości (śmieci) pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu - tu zmiany nastąpią najwcześniej w lipcu, w związku z wprowadzeniem ustawy śmieciowej. Podrożała energia cieplna (o 0,3 proc,), o 0,2 proc. tańszy jest za to opał. Nieco taniej niż w maju można także było wyposażyć mieszkanie - tu towary i usługi staniały o 0,2 proc.
Na tym samym poziomie pozostały opłaty związane ze zdrowiem. W związku z podwyżkami cen paliw zdrożały (o 0,4 proc.) ceny w zakresie transportu. Wzrosły także ceny w zakresie turystyki, rekreacji i kultury oraz ceny w restauracjach i hotelach.
Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2013 w stosunku do analogicznego miesiąca roku ubiegłego, wyniósł 0,2 procent i utrzymał się zdecydowanie poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/-1 p. proc.).
Najniższą inflację rdr zanotowano dotychczas w Polsce w kwietniu 2013. Wynosiła wówczas 0,3 procent. Oznacza to, że czerwcowy wskaźnik ustanowił nowy rekord.
Przeczytaj także:
Spada konkurencyjność polskich firm. Kosztami pracy już nie wygramy?
oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)