Eurodolar - czy ograniczenie QE jest już w cenach?
2013-07-23 13:14
EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ważne opory przed GBP/USD już na początku tygodnia
Wczoraj była to jedynie sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA, która wyniosła 5.08 mln, wobec prognoz na poziomie 5.25 mln nie przynosząc większego ruchu na rynku. Dzisiaj również czeka nas kolejny dzień bez ważnych punktów w kalendarium, z tego też powodu warto skupić się na sytuacji fundamentalnej. Wydaje się, że dłuższym terminie tendencja osłabiania się dolara nie powinna być kontynuowana ze względu na różnice w polityce monetarnej pomiędzy Strefą Euro, USA i Wielką Brytanią. W Europie Banki Centralne ciągle zmuszone są przede wszystkim do działań pro stymulacyjnych, aby wspierać rachityczny wzrost gospodarczy, z kolei w USA usłyszeliśmy już pierwsze zapowiedzi dotyczące wycofywania się z programu QE i widzimy stało poprawę odczytów makroekonomicznych. Właśnie ta dywergencja w działaniach banków centralnych powinna wspierać notowania Dolara w długim terminie. Nie można jednak wykluczyć, że obecny ruch wzrostowy na EUR/USD i GBP/USD, będzie dalej kontynuowany, na razie jednak należy go interpretować jedynie jako korektę. We wczorajszej analizie opisywaliśmy sytuację techniczną na GBP/USD, dlatego dziś więcej uwagi poświęcimy EUR/USD.Wczorajszy dzień przyniósł wybicie ważnego poziomu 61.8 zniesienia Fibo, które znajdowało się na 1.3163. Obecnie kurs walczy o pokonanie ważnej strefy oporów zlokalizowanej w okolicach 1.32-1.3240. Dopiero wyjście powyżej tych poziomów będzie sygnałem, iż rynek dąży do ponownego przetestowania linii trendu spadkowego znajdującej się w okolicach 1.3340. Pokonanie tych okolic i dalszy ruch w stronę 1.34 powodowałby zmianę średnioterminowego nastawienia do EUR/USD, gdyż powyżej tych poziomów należałoby uznać, iż rynek będzie podążał dalej w stronę tegorocznych maksimów. Obecnie jednak bardziej prawdopodobne wydają się spadki i ponowna próba przetestowania okolic 1.2750, gdzie obecnie mamy uformowane podwójne dno.
fot. mat. prasowe
EUR/USD, interwał dzienny
Warto również pamiętać o ciągle trwającym sezonie wyników w USA, gdzie swoje raporty opublikują dziś między innymi Apple, DuPont, AT&T, UPS i Lockheed Martin. Do tej pory sezon wyników tradycyjnie wspiera wzrosty na amerykańskich indeksach, gdzie kontrakt US500 walczy o pokonanie okrągłej bariery 1700 pkt.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Forint węgierski, przed obniżką stóp procentowych
fot. mat. prasowe
USD/HUF, interwał dzienny
Dzisiaj o 14, zostanie opublikowana decyzja Banku Narodowego Węgier w sprawie poziomu stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada kolejną obniżkę stóp na lipcowym posiedzeniu, do historycznie niskiego poziomu 4%, z 4.25% wcześniej. Bank Węgier obniża stopy nieprzerwanie od sierpnia ubiegłego roku, kiedy stopa wynosiła 7%. Prawdopodobnie nie będzie to jeszcze ostatnie cięcie stóp w tym roku, mimo, że gospodarka na Węgrzech zaczęła wykazywać oznaki ożywienia. Inflacja CPI w czerwcu wyniosła 0.2% m/m i 1.9% r/r (prognoza 1.8% r/r), indeks PMI dla przemysłu wyniósł 50.8 pkt. Warto będzie śledzić także publikację wstępnej produkcji przemysłowej w czerwcu. Począwszy od przyszłego tygodnia będą publikowane także wyniki gospodarki węgierskiej w lipcu.
W ujęciu analizy technicznej USD/HUF, po przebiciu wczoraj 61.8 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej z lutego i marca tego roku, testował linię trendu wzrostowego. Linia prawdopodobnie zostanie skutecznie sforsowana w średnim horyzoncie czasowym i kurs może podjąć próbę testowania poziomu minimów z połowy czerwca tj. okolic 217.00. Ewentualny opór dla kwotowań USD/HUF stanowić będzie 200-sesyjna średnia krocząca. Dodatkowo silnym technicznym sygnałem do pogłębienia korekty będzie przecięcie się 50- i 200-sesyjnej średniej kroczącej co może nastąpić w najbliższych dniach.
Począwszy od środy kluczowe, dla rozwoju sytuacji na USD/HUF staną się ponownie wieści ze Stanów Zjednoczonych. We środę opublikowane zostaną dane dotyczące sprzedaży nowych domów, we czwartek zamówienia na dobra trwałe oraz cotygodniowe dane o liczbie złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a w piątek wstępne odczyty amerykańskiego PKB w II kw. i lipcowy indeks Uniwersytetu Michigan.
Dziś wyniki finansowe Apple za II kw. 2013 r.
fot. mat. prasowe
APPLE.US, interwał tygodniowy
Dzisiaj po sesji w USA swoje wyniki finansowe za III kw. roku obrotowego 2012/13 poda druga pod względem kapitalizacji rynkowej spółka na świecie – gigant technologiczny spółka Apple. Zgodnie z prognozami rynkowymi zysk na akcję może wynieść w zakończonym kwartale 7.31 USD, podczas gdy rok wcześniej spółka osiągnęła 9.32 USD, a w ubiegłym kwartale 10.09 USD. Szacunek przychodów zakłada wynik na poziomie 35.09 mld USD, w porównaniu do 35.02 mld USD osiągniętych rok wcześniej. Jednak zgodnie z ostatnimi spekulacjami rynkowymi i te założenia mogą być zbyt optymistyczne, ze względu na stopniowe zmniejszenie zainteresowania flagowym produktem spółki iPhonem 5, którego premiera odbyła się na jesieni 2012 r. Może to także wiązać się z oczekiwaniami co do wprowadzenia do sprzedaży jego następcy iPhona 5S lub 6, co zgodnie z zapowiedziami może nastąpić pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Wiązałoby się to z częściowym odroczeniem popytu do czasu wprowadzenia kolejnego modelu urządzenia, którego sprzedaż stanowi połowę przychodów koncernu.
Jeśli chodzi o notowania spółki, to ostatni miesiąc przyniósł odreagowanie spadków z czerwca. Na wykresie tygodniowym ukształtowała się formacja podwójnego dna, która może zaprowadzić kurs Apple w okolice poziomu 506 USD, przed 38.2 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej zapoczątkowanej we wrześniu ubiegłego roku i trwającej aż do kwietnia 2013 r. W przypadku realizacji scenariusza spadkowego, możemy spodziewać się testowania dołków z czerwca i kwietnia (poziom 385.10). Jeśli opublikowane dzisiaj wyniki okażą się istotnie słabsze od oczekiwań poziomy te mogą zostać przebite w średnim horyzoncie czasowym. W drugiej połowie tygodnia możemy spodziewać się dodatkowego wpływu danych z gospodarki amerykańskiej na ogólny sentyment na rynku kapitałowym.
Ostatnie wydarzenia
- USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w czerwcu 5.08 mln, prognoza 5.25 mln, poprzednio 5.14 mln
- Polska: Koniunktura gospodarcza w lipcu, koniunktura w przemyśle w lipcu -4, bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem
Kalendarz na najbliższe godziny
PLN 10:00 Sprzedaż detaliczna w czerwcu, prognoza 1.1% r/r, poprzednio 0.5%
GBP 10:30 Wnioski o kredyty hipoteczne, prognoza 38.5 tys.
TRY 13:00 Decyzja ws. stóp procentowych, prognoza 4.5% bez zmian
HUF 14:00 Decyzja ws. stóp procentowych, prognoza obniżki do 4% z 4.25%
CAD 14:30 Wyniki sprzedaży detalicznej w maju, prognoza 0.4% m/m
USD Wyniki finansowe za II k w. 2013 r. , opublikują m.in. DuPont, Lockheed Martin, UPS i United Technologies, a po sesji Apple, AT&T i Broadcom.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)