eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowePlan systematycznego oszczędzania: plusy i minusy

Plan systematycznego oszczędzania: plusy i minusy

2013-08-08 00:15

Plan systematycznego oszczędzania: plusy i minusy

Systematyczność to najlepszy sposób na oszczędzanie © pogonici - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Systematyczność to najlepszy sposób na oszczędzanie lub inwestowanie. Nawet niewielkie kwoty odkładane na przykład co miesiąc dają po jakimś czasie sporą sumę. Banki najczęściej oferują klientom plany systematycznego inwestowania, które pozwalają na regularne lokowanie pieniędzy w funduszach, ale jak każda inwestycja, wiążą się z ryzykiem. Specyfikę tych produktów opisują eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.

Przeczytaj także: Programy systematycznego oszczędzania lepsze od lokat?

Plan systematycznego inwestowania dedykowany jest osobom, którym zależy na regularnym gromadzeniu pieniędzy. W przypadku tego typu produktów osoba dysponująca nadwyżkami, dokonuje stałych wpłat na konto danego programu w określonym czasie, na przykład raz w miesiącu lub raz na kwartał. Natomiast za zgromadzony kapitał wykupywane są jednostki uczestnictwa w danych subfunduszach.

- Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest szeroka oferta inwestycyjna o zróżnicowanym ryzyku – komentuje Jacek Kasperczyk, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. – Praktycznie każdy plan to zbiór kilku, czasem kilkunastu, różnych funduszy inwestycyjnych, różniących się między sobą sposobem zarządzania oraz instrumentami, w które lokują środki. Klient podczas przystępowania do danego programu wybiera strategię najbardziej zgodną ze swoimi preferencjami. Dzięki temu każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Decydując się na plan systematycznego inwestowania istnieją przynajmniej dwie przesłanki przemawiające za powodzeniem inwestycji. Po pierwsze, wpłacając stałą kwotę w równych odstępach czasu „wygładzeniu” ulega cena zakupu jednostek uczestnictwa danego funduszu (działa tzw. uśrednianie). Dzięki temu prawdopodobieństwo uzyskania dodatniej stopy zwrotu znacząco wzrasta. Po drugie, na wynik inwestycji pozytywnie wpływa tzw. efekt procentu składanego, czyli odsetki są naliczane od coraz to większej kwoty (stały dopływ kapitału).

fot. pogonici - Fotolia.com

Systematyczność to najlepszy sposób na oszczędzanie

Wpłacając stałą kwotę w równych odstępach czasu „wygładzeniu” ulega cena zakupu jednostek uczestnictwa danego funduszu (działa tzw. uśrednianie). Dzięki temu prawdopodobieństwo uzyskania dodatniej stopy zwrotu znacząco wzrasta.


- Niestety należy też zwrócić uwagę, że plany systematycznego inwestowania posiadają także szereg wad – mówi Jacek Kasperczyk, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. – Pierwszą z nich są koszty funkcjonowania takich programów. I nie chodzi tutaj tylko o opłatę manipulacyjną związaną z nabyciem jednostek uczestnictwa, która bywa często umarzana w ramach promocji, ale raczej o opłaty pobierane za zarządzanie danym funduszem. Oczywiście ich wysokość w dużej mierze zależy od rodzaju funduszu, niemniej jednak potrafi ona znacząco wpłynąć na efektywność danej inwestycji.

Kolejną wadą planów systematycznego inwestowania jest okres ich obowiązywania. Klient powinien mieć świadomość, że rozwiązanie takie z reguły trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu lat, a to oznacza, że przez ten okres konieczne będzie regularne wpłacanie składki. Trzeba wziąć to pod uwagę, gdyż w przypadku próby zakończenia programu przed terminem, często naliczane są dodatkowe opłaty, o których klienci zapominają.

Na zakończenie warto wspomnieć, że plany systematycznego inwestowania są oferowane przez banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, a nawet towarzystwa ubezpieczeniowe. Dzięki temu produkty te są dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przed zakupem jakiegokolwiek produktu finansowego, a w naszym przypadku podpisaniem umowy o prowadzenie danego programu, konieczne jest dokładne poznanie zasad jego funkcjonowania – podsumowuje Jacek Kasperczyk, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. – Tylko w ten sposób uda nam się uniknąć niepotrzebnego rozczarowania.

Przykłady planów systematycznego oszczędzania skierowanych do klientów indywidualnych:

fot. mat. prasowe

Wybrane plany systematycznego oszczędzania dostępne na rynku polskim

Plan systematycznego inwestowania dedykowany jest osobom, którym zależy na regularnym gromadzeniu pieniędzy.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: