Kredyt na dom energooszczędny już dostępny
2013-08-21 11:56
Przeczytaj także: Domy energooszczędne: 50 tys. zł dopłaty
- To nowy, pionierski program- także dla banków spółdzielczych i inwestorów, a więc jego popularność będzie wzrastać w miarę upływu czasu od pełnego uruchomienia. Wpisuje się on bardzo dobrze w nasz ważny obszar działania, jakim jest dystrybucja środków wspierających naszych klientów. Już otrzymujemy sygnały z terenu o rosnącym zainteresowaniu programem. I pojedynczy inwestorzy i deweloperzy prowadzą już rozmowy z bankami oraz z weryfikatorami w celu przygotowania ofert spełniających kryteria programu. Nasze zrzeszenie oczekuje kredytobiorców zarówno w banku zrzeszającym, jak i w zrzeszonych bankach spółdzielczych– powiedział Ryszard Lorek, Prezes Zarządu SGB-Banku S.A.
Nad prawidłowym przygotowaniem inwestycji na etapie projektowym oraz zgodności wykonania z założonymi parametrami energooszczędności czuwają specjaliści z branży audytu energetycznego, których wiedza i doświadczenie zostały potwierdzone egzaminem przed specjalną komisją. Postępowanie kwalifikacyjne dla weryfikatorów, bo taką nazwę otrzymali certyfikowani w programie audytorzy, organizuje Związek Banków Polskich (we współpracy z KAPE, ZAE i NFOŚiGW), na którego stronie internetowej http://zbp.pl/domefekt dostępna jest aktualna Lista Weryfikatorów oraz rekomendowany wzór umowy zawieranej pomiędzy inwestorem a weryfikatorem.
- Do dyspozycji inwestorów aktualnie pozostaje 37 weryfikatorów. We wrześniu lista ta ulegnie rozszerzeniu o kolejnych kilkudziesięciu ekspertów, i będzie dalej poszerzana, adekwatnie do zainteresowania rynku. Naszym celem jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej jakości usług, ale i ułatwienie kredytobiorcy dostępu do tych audytorów- powiedział Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Zespołu Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych ZBP.
Istotnym celem programu NFOŚiGW jest rozpropagowanie budownictwa energooszczędnego w Polsce. Autorzy mają nadzieję, że oprócz osiągnięcia bezpośrednich efektów ekologicznych przez finansowane inwestycje, działanie to będzie stymulować upowszechnienie nowych rozwiązań technicznych w budownictwie oraz będzie dobrą promocją dla stosowania rozwiązań zmniejszających energochłonność budynków mieszkalnych.
- Dyrektywa 2010/31/WE zobowiązuje państwa członkowskie UE do budowania po 2020 roku wszystkich budynków w standardzie o niemal zerowym zużyciu energii. Obecnie budownictwo zużywa 40% energii ogółem, w tym ok. 68% energii elektrycznej. W ten sposób wspólnie z naszymi partnerami pragniemy zachęcić Polaków do realizacji przedsięwzięć przyczyniających się do poprawy stanu środowiska - poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budownictwie mieszkaniowym, jak też kreujących trend energooszczędnego budownictwa z pozytywnymi efektami dla użytkowników.
Oferując współpracę bankom liczymy na zróżnicowanie oraz konkurencyjność oferty rynkowej skierowanej do osób fizycznych planujących budowę domów lub zakup energooszczędnych domów i mieszkań. w - powiedział podczas konferencji Ryszard Ochwat, dyrektor biura Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Przeczytaj także:
Kredyt na dom energooszczędny: jakie warunki?
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)