eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeOptymistyczny początek tygodnia na rynkach finansowych

Optymistyczny początek tygodnia na rynkach finansowych

2013-09-16 11:02

Optymistyczny początek tygodnia na rynkach finansowych

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nowy tydzień na rynkach rozpoczął się od wyraźnego optymizmu inwestorów. Zaowocowało to sporymi lukami otwarcia, szczególnie na parach dolarowych, ropie oraz kontraktach na indeksy. Przyczyniły się do tego informacje, które poznaliśmy w weekend.

Przeczytaj także: Mocne osłabienie franka w ślad za doniesieniami w sprawie Syrii

Inwestorów w Europie z pewnością ucieszyły bardzo dobre wyniki CSU, koalicyjnej partii współrządzącej obecnie z CDU i FDP, która w wyborach do lokalnego parlamentu w Bawarii zdobyła 49 % głosów i będzie mogła rządzić samodzielnie. Fatalny wynik poniżej progu wyborczego osiągnęli z kolei liberałowie z FDP, co jest złym prognostykiem przed zbliżającymi się wyborami federalnymi. Taki wynik wczorajszych wyborów faworyzuje scenariusz wielkiej koalicji chadeckich CDU/CSU z socjaldemokratyczną SPD. Dając jednak Angeli Merkel dominującą pozycję, co pozwoli utrzymać się jej na stanowisku kanclerza. Widać, iż inwestorzy w Europie przychylnie patrzą na taki scenariusz, gdyż kontrakt terminowy na DAX, zdecydowanie wybił się ponad ostatnie szczyty, otwierając się ze sporą luką. Kolejną istotną informacją, którą poznaliśmy w weekend jest rezygnacja z kandydowania na stanowisko szefa FED Lawrenca Summersa, który był uważany za jastrzębiego kandydata. Zwiększa to zdecydowanie szansę na wybór Jenet Yallen, która byłaby pierwsza kobietą na tym stanowisku. Jej poglądy uważane są za bardziej gołębie od obecnego szefa FED Bena Bernanke, stąd też reakcja osłabiająca dolara do większości walut i powrót US500 powyżej 1700 pkt. Dobre informacje nadeszły na rynek także ze spotkania sekretarza Kerrego z ministrem Ławrowem w Genewie, gdzie ustalano elementy porozumienia w sprawie rozbrojenia syryjskiego arsenału broni chemicznej. Widać, iż opcja pokojowego rozwiązania jest coraz bardziej prawdopodobna, co uspokoiło również nastroje na rynku ropy, która notuje ponad 1.5% spadki.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Obecnie inwestorzy wypatrują już środowej decyzji FED w sprawie ograniczania programu QE. Jeżeli faktycznie doszłoby do tego już w tym tygodniu, to prawdopodobnie byłby to dobry sygnał dla dolara. Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację na EUR/USD, można spodziewać się próby ataku na 1.34 jeszcze przed środą, szczególnie jeżeli kurs będzie dłużej utrzymywał się powyżej luki otwarcia w okolicach 1.3355. Jeśli dane o produkcji przemysłowej z za oceanu okażą się, tak jak w piątkowy odczyt o sprzedaży detalicznej, gorsze od oczekiwań, możemy spodziewać się nawet próby ataku na ostatni szczyt na 1.3450. Z kolei lepsze odczyty zaowocują próba domknięcia luki. I zejściem w stronę 1.33.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Prawdopodobna zmiana w polityce Norges Banku

fot. mat. prasowe

EUR/NOK, interwał dzienny

EUR/NOK, interwał dzienny


W tym tygodniu, a nawet miesiącu, zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem jest decyzja FOMC dotycząca programu skupu aktywów (QE3). Rynek przewiduje ograniczenie skupu o 10-15 mld USD. Środa przyniesie zatem sporą zmienność na wszystkich parach dolarowych. Jeżeli szukamy waluty/pary, która w mniejszym stopniu będzie podatna na szum informacyjny wokół środowej decyzji, warto rozważyć waluty skandynawskie (NOK, SEK, DKK). O ile korona duńska to rynek relatywnie mało płynny, norweska i szwedzka waluta umożliwiają płynny handel przy zadowalającym koszcie wejścia na rynek.

W czwartek odbędzie się spotkanie Norges Banku (Bank Centralny Norwegii), po którym poznamy dodatkowo trzeci raport dotyczący polityki monetarnej, w tym warunkową ścieżkę kształtowania się stóp procentowych. Główna stopa procentowa prawdopodobnie nadal pozostanie na poziomie 1.50%. Biorąc pod uwagę ostatnie zaskakujące dane dotyczące inflacji (obecnie znajduje się 0.7% powyżej 2.5% celu) spekulacje dotyczące cięcia stóp procentowych zostają zakończone. Część rynku liczy raczej obecnie na spore zmiany (w górę) w kształcie ścieżki stóp procentowych. Tym samym, przy braku negatywnego zaskoczenia w czwartek, norweska waluta powinna się umacniać. Rynek oczekuje również pozytywnego wydźwięku z minutek Riksabku (Bank Centralny Szwecji) w środę – nastawienie do całego regionu wydaje się zatem na ten moment pozytywne.

Ciekawą parą do zajęcia pozycji pod czwartkową decyzję może być EUR/NOK. Wspólna waluta ma ostatnio problemy z osiąganiem wyższych poziomów z uwagi na kryzys polityczny we Włoszech, a dodatkowym czynnikiem jest niepewność związana z przyszłością programu QE3. Uwaga na wtorek, kiedy będzie publikowany wskaźnik ZEW. Jeśli niemieccy inwestorzy instytucjonalni nadal będą optymistami, euro może odreagować.

EUR/NOK oferuje dobry wskaźnik zysk do ryzyka przy otwarciu krótkiej pozycji w okolicy 7.9346. W tym wypadku celem byłby poziom 7.7028. Trudne do pokonania będzie 50% zniesienie ostatnich wzrostów – para dwukrotnie próbowała sforsować ten poziom. Po zamknięciu dziennej świecy powyżej 8.0000 powyższy scenariusz jest nieważny.

Kiedy zobaczymy korektę na funcie?

fot. mat. prasowe

EUR/GBP, interwał dzienny

EUR/GBP, interwał dzienny


Ostatnie dane z Wielkiej Brytanii dotyczące handlu zagranicznego nie napawają optymizmem. Eksport spada szybciej niż import, co skutkuje deficytem w handlu zagranicznym. Wielu ekonomistów przypomina, że obecne odbicie w Wielkiej Brytanii jest typowe dla gospodarki opartej o aktywa, czyli takiej, gdzie wzrost gospodarczy napędzany jest przez wzrost cen aktywów – głównie finansowych oraz nieruchomości. Schemat wygląda następująco: ceny aktywów rosną, co powiększa stan posiadania ich właścicieli. Konsumenci są zatem zamożniejsi (w sensie posiadanych aktywów, które mogą służyć jako zabezpieczenie pod dług), stąd większe zapotrzebowanie na produkty i usługi. Oczywiście powyższy model działa tylko w środowisku niskich stóp procentowych, a te wg Banku Anglii mają pozostać niskie do 2016 roku. Ceny nieruchomości napędza dodatkowo program rządowy wspierający Brytyjczyków zamierzających nabyć swoje pierwsze lokum.

Obecny trend aprecjacyjny na funcie opiera się właśnie na oczekiwaniach odnośnie wzrostu gospodarczego UK. Dla porównania, odbicie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych ma znacznie szerszy charakter, tj. wzrost gospodarczy napędzany jest nie tylko wzrostem cen aktywów, ale także dzięki rosnącemu popytowi wewnętrznemu i boomie wokół paliw z łupków.

Brytyjskiej walucie z pewnością przydałaby się korekta. W tym tygodniu nierozsądne wydaje się zajmowanie pozycji w GBP/USD, gdyż jest duża szansa, że wycofanie 10-15 mld USD z QE już jest w cenach, a dolar może nawet tracić na wartości w odpowiedzi na taką informację. Lepszym rozwiązaniem wydaje się pozycja w EUR/GBP. Co prawda euro może przeżywać trudności związane z kryzysem politycznym we Włoszech, jednak coraz lepsze perspektywy dla poszczególnych gospodarek Strefy Euro, w tym gospodarek peryferyjnych, powinny odegrać kluczową rolę w kreowaniu kierunku dla EUR/GBP.

Pozytywnym sygnałem będzie powrót (tj. zamknięcie dziennej świecy) powyżej dolnego ograniczenia ostatniej konsolidacji, 0.8397. Otworzyłoby to drogę na 0.8562, gdzie znajdują się średnie kroczące (100 oraz 200 sesyjna). Wcześniej niezbędne będzie pokonanie oporu wynikającego z kanału zniżkującego, który para rysowała od sierpnia.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Larry Summers zrezygnował z kandydowania na szefa FED
  • Nowa Zelandia: Sentyment wśród konsumentów (Westpac) na poziomie 115.4 (poprzednio 116.6)

Kalendarz na najbliższe godziny

JPY Święto w Japonii (Dzień Szacunku dla Starszych)

EUR 11:00 Inflacja CPI r/r w Strefie Euro; prognoza 1.3%, poprzednio 1.3%
Inflacja bazowa CPI r/r; prognoza 1.1%, poprzednio 1.1%

PLN 14:00 Wskaźnik inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) r/r; prognoza 1.4%, poprzednio 1.4%

USD 14:30 Wskaźnik Empire State dla przemysłu; prognoza 9.2, poprzednio 8.2

USD 14:30 Produkcja przemysłowa m/m; prognoza 0.5%, poprzednio 0.0%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: