eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeOptymistyczny początek tygodnia na rynkach finansowych

Optymistyczny początek tygodnia na rynkach finansowych

2013-09-17 11:28

Optymistyczny początek tygodnia na rynkach finansowych

TNONTE, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dziś w nocy opublikowany został protokół z posiedzenia RBA z trzeciego września, a na którym padła decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, z główną w wysokości 2.5%.

Przeczytaj także: Optymistyczny początek tygodnia na rynkach finansowych

W protokole z posiedzenia można wyczytać, iż RBA nie wyklucza kontynuacji cyklu luzowania polityki monetarnej nie został jeszcze zakończony podkreślając czynniki ryzyka dla wzrostu gospodarczego (słaby rynek pracy, niezadowalający wzrost wynagrodzeń oraz wysoki kurs dolara australijskiego: kurs AUD/USD jest bowiem najwyżej od połowy czerwca). Z drugiej strony RBA podkreśliło, iż niskie stopy procentowe są silnym bodźcem dla gospodarki, czego najlepszym przykładem jest ciągły, choć umiarkowany wzrost cen na rynku nieruchomości.

Dolar amerykański powoli odrabia straty po weekendowej luce na otwarciu, natomiast na rynku akcji nastąpiła realizacja zysków: kurs instrumentu US500 skorygował się do połowy luki otwarcia, natomiast US100 odzwierciedlających indeks NASDAQ znajduje się niżej, niż przed otwarciem.

Wspomniane korekty kursów zdają się odzwierciedlać fakt, iż inwestorzy zwracają swoją uwagę na nadciągające posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Runku (ang. FOMC). Powoli też obserwatorzy sceny politycznej w USA zdają sobie sprawę, iż wycofanie się Summers’a (restrykcyjnie mówiąc jastrząb) z wyścigu o fotel prezesa FED niekoniecznie przekłada się na automatyczne namaszczenie Janet Yellen (luźno mówiąc: gołąb). Zarówno Donald Kohn, Stanley Fisher, Roger Ferguson czy Tim Geithner (choć nie wyraża zbytniego zainteresowania pozycją prezesa FED) są postrzegani jako potencjalni kandydaci. Wczoraj Kohn powiedział na konferencji amerykańskiego think-thanku Brookings Institution, że „bardzo luźna polityka pieniężna często prowadzi do braku równowagi, której nie można przeciwdziałać w drodze rozporządzenia”. Można zatem przypuszczać, iż Kohn prowadziłby FED ścieżką, zbliżoną do tej, którą poszedł by Lawrence Summers.

fot. mat. prasowe

TNONTE, interwał czterogodzinny

TNONTE, interwał czterogodzinny


Z dzisiejszych market movers należy wymienić wystąpienie publiczne członka zarządu ECB.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


XAU/USD przy ważnym wsparciu

fot. mat. prasowe

XAU/USD, interwał dzienny

XAU/USD, interwał dzienny


Fala wzrostowa na złocie z końca czerwca została już zniesiona w 50% i tym samym kruszec wybronił w zeszłym tygodniu poziom 1300 dolarów za uncję. Obecnie na horyzoncie znajduje się poziom 1336 USD, który jest najbliższym oporem pokrywającym się z 38.2% zniesieniem. Po przebiciu tej bariery kolejnym przystankiem będzie 1373.62, z którego pokonaniem XAU/USD prawdopodobnie może mieć większy problem. Wsparcie znajduje się dokładnie na 1306.76 USD/oz i ewentualny spadek poniżej tego poziomu, otworzy drogę na 1276.88, a następnie 1180.15 (tegoroczny dołek).

Ostatnia informacja o wycofaniu kandydatury Lawrence’a Summers’a z wyścigu o fotel szefa FED wspiera odreagowanie cen złota. Summers był postrzegany przez rynek zdecydowanie bardziej jastrzębio niż jego główna rywalka - Janett Jellen, pod przewodnictwem której FED prawdopodobnie utrzyma dłużej luźną politykę monetarną.

Ostatni raport CFTC (Commodity Futures Trading Commission) pozycji na rynku futures, pokazał spadek pozycji długich netto o 1.9 mln uncji, do 12.3 mln. Wartość pozycji krótkich jest najmniejsza od 7 miesięcy.

Tygodniowe odpływy z funduszy ETF były z kolei najwyższe od początku sierpnia (13.4 ton).

Biorąc pod uwagę dobre nastroje na rynkach akcji (wysoki apetyt na ryzyko) oraz pozycjonowanie na rynku futures/ETF, prawdopodobne jest ponowne zejście w okolice 1300 USD, co wydaje się dobrą bazą do zajmowania długich pozycji.

Jeśli FOMC ogłosi w środę ograniczenie skupu o mniej niż 15 mld USD, złoto powinno zyskiwać na wartości. Najważniejsza będzie jednak konferencja po decyzji i retoryka jaką przyjmie tym razem Ben Bernanke. Optymizm odnośnie perspektywy gospodarczej USA może wspierać notowania dolara (osłabiać złoto).

„Interesujące manewry” w wykonaniu CBRT

fot. mat. prasowe

EUR/TRY, interwał czterogodzinny

EUR/TRY, interwał czterogodzinny


Dziś o 13:00 poznamy decyzję Banku Centralnego Turcji (CBRT) dotyczącą stóp procentowych. Biorąc pod uwagę ostatnią wypowiedź szefa CBRT Basci’ego, iż Komitet Polityki Monetarnej nie będzie zmieniał stóp tak długo, jak inflacja i oczekiwania inflacyjne nie odchylą się znacząco od prognozowanej ścieżki stóp procentowych, jakakolwiek zmiana nie jest przewidywana. Inwestorzy będą jednak szukali wskazówek odnośnie „interesujących manewrów”, które zapowiadał ostatnio szef CBRT. Wiemy już, że dotyczyć to będzie wykorzystania narzędzia wprowadzonego w 2011 roku o nazwie „Reserve Option Mechanism” (ROM). ROM pozwala bankom komercyjnym utrzymywać część rezerw obowiązkowych w walutach zagranicznych (głównie USD i EUR) oraz złocie. Dzięki użyciu specjalnego współczynnika (ROC – reserve option coefficient), który jest rosnącą funkcją zapotrzebowania banków na utrzymywanie rezerw w walutach zagranicznych, Bank Centralny może zarządzać płynnością w tym segmencie. Kiedy z kraju odpływa kapitał zagraniczny, rezerwy mogą służyć bankom jako bufor bezpieczeństwa, dostarczając dolary czy euro niezbędne do utrzymania płynności sektora. Zmniejszając współczynnik ROC, CBRT pozwoli bankom utrzymywać mniej rezerw na jednostkę liry utrzymywanej jako rezerwa obowiązkowa. Oznacza to, że EUR i USD trafią na rynek, co powinno umocnić lirę. Bank Centralny sygnalizował, że chce wykorzystać 60 mld USD rezerw (ponad 50% rezerw w walutach zagranicznych).

Sukces działań CBRT zależny będzie od sentymentu panującego wokół walut rynków wschodzących, gdyż ekonomiści zorientowani na rynku tureckim twierdzą, że 60 mld USD, to kropla w morzu potrzeb.

EUR/TRY zniosła w 23.6% falę wzrostową zapoczątkowaną w kwietniu i wyznaczyła dokładnie na zniesieniu (2.6573) lokalne wsparcie. Celem na ten tydzień jest przynajmniej 2.7257. Gdyby jednak rynki uwierzyły w możliwość obrony liry, możemy skierować się w stronę 2.5900.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Produkcja przemysłowa w sierpniu 0.4% m/m (oczekiwano 0.5%)

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Inflacja CPI r/r; prognoza 2.7%, poprzednio 2.8%

EUR 11:00 Niemiecki Indeks Instytutu ZEW; prognoza 45.3, poprzednio 42.0

PLN 14:00 Przeciętne zatrudnienie r/r; prognoza -0.6%, poprzednio -0.7%
Przeciętne wynagrodzenie r/r; prognoza 2.9%, poprzednio 3.5%

CAD 14:30 Sprzedaż hurtowa m/m; prognoza 0.6%, poprzednio -0.5%

USD 14:30 Inflacja CPI m/m; prognoza 0.1%, poprzednio 0.2%
Inflacja bazowa CPI m/m; prognoza 0.1%, poprzednio 0.2%

USD 15:00 Napływ kapitałów długoterminowych do USA; prognoza -45.3 mld, poprzednio -66.9 mld

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Oczy na Fed

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: